Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
30-11-2008

Спирането на евро-милионите може да е за добро, смятат анализатори

АФП: Загубата на европейските фондове ще наложи нов поглед върху проблемите на България с корупцията.

Загубата на стотици милиони евро под формата на финансиране от ЕС миналата седмица заради провала в борбата с корупцията може да е за добро, смятат анализатори, отбелязва АФП, цитирана от Агенция "Фокус".

Новата страна-член, която се присъедини към ЕС през януари 2007 г., беше следена зорко от Брюксел заради безопасността на храните и сигурността на въздухоплаването, но бе най-силно критикувана за съдебната си система и неуспеха си да овладее престъпността и корупцията.

Преди две години Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) предупреди България за съвместна българо-германска фирма, източила 7,5 млн. евро от предприсъединителната програма за подпомагане на земеделието САПАРД. И докато германците вече са осъдени у дома, процесът на българите още не е започнал.
 
Многобройните скандали и опасенията за възможни измами накараха изпълнителния орган на ЕС да замрази през юли 825 млн. евро субсидии за земеделско, пътно и регионално развитие. Въпреки това, решението на Брюксел миналата седмица да отреже 220 млн. евро предназначени за София дойде като шок, предизвиквайки страховете на финансовите анализатори, че това може да навреди на чуждите инвестиции.

Еврокомисията предупреди, че София може да загуби още 340 млн. евро тази година, както и 11 млрд. евро, които трябва да бъдат отпуснати на България до 2013 г.

Анализаторите, обаче, не изглеждат толкова притеснени от орязването на фондовете, пише АФП, цитирана от "Фокус".

“Лошата новина ще има положителен ефект в дългосрочен план,” смята експертът на “Трансперънси интернешънъл” Огнян Минчев. “Тя е предупреждение за всяко българско правителство, че само преструването на реформи и уважаване на европейските ценности не е приемливо.”
Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.