Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
12-05-2009

Европейската комисия представи консултативен документ за промени в политиката на рибарството в ЕС. Мерките, по които Еврокомисията започна обсъждане, имат за цел да се регулират системата на квоти за рибарство и общите действия за опазване на моретата за 2010 г., предаде Рапид.

Съветът на Европейския съюз ежегодно определя Общи допустими улови за основните видове риба за всяка страна. Те са съобразени с възможностите за устойчиво възстановяване на рибните запаси. Страните-членки разпределят тези квоти между своите риболовни съдове. Страните-членки могат да разменят своите риболовни квоти помежду си. Съветът на ЕС взима решения също така по предоставяне на възможности за риболов на трети страни, имащи достъп до водите на Общността.

Европейската комисия отбелязва бавния напредък от реформите в сектора през 2002 г. във възстановяването на запасите от риба. Като резултат при 80% от запасите в европейските морски територии риболовът е надхвърлен, при средно световно ниво от 28%. Още по-тревожен е фактът, че учеите не са наясно със състоянието на 59% от запасите от рибни видове поради недостатъчно точна информация за улова.

От Брюксел отбелязват и че няколко дългосрочни плана в областта на рибарството се изпълняват успешно и има знаци за възстановяване на рибния запас.

ЕК приканва всички заинтересани страни лица от държавите-членки да дадат своето мнения по консултативния документ до 31 юли 2009 г. През есента Комисията ще направи официални предложения за законодателство, които да бъдат гласувани от Съвета на ЕС до края на годината.

Подробна информация как Оперативна  програма "Рибарство и аквакултури" /2007-2013 г./ се прилага в България, четете ТУК .

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.