Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
15-09-2010

Филип Димитров оглави Делегацията на ЕС в Грузия

Бившият български премиер Филип Димитров бе одобрен за ръководител на Делегацията на Европейския съюз в Грузия, бе съобщено официално в Брюксел.

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън одобри днес 28 ръководители и един заместник-ръководител на делегации на съюза по света, предаде БТА.

Както по-рано Портал Европа съобщи, до финалния кръг на препитването за ръководители на дипломатически мисии на ЕС бяха достигнали двама българи от общо 18 наши кандидати - Филип Димитров и професионалния дипломат Стефан Тафров.

Димитров ще е първият български представител в европейската дипломатическа служба.

Филип Димитров е роден в София. Завършва право в Софийския университет, след което работи като адвокат. През 1990 става заместник-председател на новосъздадената Зелена партия, която влиза в състава на СДС. През август той става заместник-председател, а няколко месеца след отстраняването на Петър Берон - председател на Координационния съвет на СДС.

Като лидер на СДС през 1991 г. Филип Димитров съставя правителство на малцинството, което пада година по-късно, след като губи подкрепата на Движението за права и свободи (ДПС). След загубата на изборите през 1994 г. Димитров се оттегля от ръководството на СДС.

Филип Димитров е бил последователно представител на България в Организацията на обединените нации в Ню Йорк (1997-1998) и посланик на България в САЩ (1998-2001). След избирането на Георги Първанов за президент на Република България през 2001 г. той напуска поста и отново се включва в дейността на СДС.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.