Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
16-11-2010

Разширяването на Шенген и ЕС ще са главни приоритети за унгарското председателство на ЕС

Присъединяването на България и Румъния към Шенген и влизането на Хърватия в ЕС ще са сред главните приоритети на предстоящото унгарско председателство на съюза, съобщи представител на унгарското правителство пред Euractiv.

Унгария ще поеме за пръв път председателството на съюза през януари 2011г. и се стреми да се представи добре особено в областта на разширяването на ЕС. Това може да окаже влияние върху значителните унгарски малцинства, които живеят извън територията на страната.

В сряда унгарският премиер Виктор Орбан ще се срещне с колежа на европейските комисари в сряда и ще представи приоритетите на страната за председателството на ЕС.

Включването на България и Румъния в Шенгенската зона е сред основните приоритети на предстоящото председателство. Представител на правителството обаче коментира пред изданието, че е възможно да има забавяне на срока за влизане и това да не стане през март 2011г.

„Всички технически критерии като цяло са изпълнени от двете кандидатки", заяви представителят на правителството. Според него трябва да бъдат отделени политически въпроси като кризата с ромите от дебатите за разширяването на Шенген.

Унгария има значителен интерес към въпроса за ромите, които представляват между 2 и 4% от населението на страната. Освен това според представители на унгарските власти повечето роми в Румъния и Словакия се чувстват унгарци.

Поради тези причини Будапеща ще настоява за развитие на европейските политики за ромите, целящи подобряване на социалните условия и интеграцията им, чрез по-добро управляване на европейските фондове, които вече са отделени за тях.

Разширяването на ЕС към Хърватия ще бъде друг ключов въпрос за Будапеща. Унгария има дълга обща граница с Хърватия и ще спечели много от включването на страната в блока.

Унгария вече е засилила контактите си с Холандия, която е традиционно скептична към приемането на страни от бивша Югославия

Будапеща се надява да успее да приключи всички преговорни глави със Загреб преди края на мандата си през юни.

Страната се надява да постигне напредък и за членството на Черна гора и Македония.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.