Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
25-11-2010

Правителството подсилва капацитета в борбата с корупцията и организираната престъпност

Нова структура на Министерски съвет - центърът БОРКОР ще укрепва капацитета на държавата в борбата с корупцията и организираната престъпност. В него ще работят 155 души от различни ведомства, като само за първата година издръжката му ще е 8 млн. лв, съобщава в. "Сега".

Решението за създаване на БОРКОР бе взето през юли. "Тогава структурата, числеността и разходите по функционирането на новата администрация не станаха ясни, но пък с решението кабинетът изпълни точка 1 от списъка с неотложни мерки в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията, които се наблюдават от Брюксел", съобщава изданието.

40 души ще е щатният състав на БОРКОР, останалите 115 служители ще са временно преместени от други администрации. Самите дирекции ще се занимават предимно с анализи и работа по проекти, като функциите им се припокриват. 15 души ще работят в дирекцията за иницииране на проекти и анализ на конкретни случаи. Пак с проекти, но този път с планирането и управлението им, ще се занимават 31 души.

Анализът и развойната дейност на конкретни мерки е поверена на 48 души, други 15 ще отговарят за документирането и прилагането на мерките, а 18 ще работят за дирекцията "информация и координация". Една от задачите им е да поддържат електронен пощенски дневник.

За капиталови разходи през 2011 г. за звеното са предвидени 3,7 млн. лв. Годишната издръжка ще е 4 млн. лв., а за заплати на щатния персонал ще отиват 579215 лв. или около 1206 лв. на човек.

"Не е известно Брюксел да е настоявал за нова структура, особено пък за анализи, каквито и без друго правят неправителствените организации. Кабинетът обаче оправдава създаването на центъра с нуждата от "комплексен подход" в борбата с корупцията и организираната престъпност", пише в. "Сега".

В самия Министерски съвет досега съществуваше Комисия за превенция и противодействие на корупцията, в която влизаха представители на министерства, законодателна и съдебна власт. Към МС действа и главен инспекторат, който следи корупцията и конфликтите на интереси в администрацията и координира създадените във всички министерства със същата цел инспекторати.

Отделна комисия по професионална етика и превенция на корупцията в съдебната система има и към ВСС. Постоянна комисия за борба с корупцията действа и към Народното събрание, а към всички областни управи имаше създадени областни обществени съвети. За да могат да се срещнат тези структури, бе създаден и специален съвет за координацията им.

С корупцията по високите етажи и организираната престъпност се занимава и ДАНС, а с цел засилване на капацитета в МВР бе възстановена като самостоятелна служба и ГДБОП. Вътрешният министър Цветан Цветанов уверява, че МВР работи прекрасно и в синхрон с прокуратурата и ДАНС. Между различните ведомства има споразумения за обмен на информация, както и специализирани екипи за разследване.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.