Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
26-11-2010

Великобритания настоява за европейски мерки за разкриване бонусите на банкерите

Британският финансов министър Джордж Озбърн обяви, че ще разработи предложение до колегите от държавите-членки на ЕС относно общи правила за обявяване размера на допълнителните възнаграждения на банкерите. Това решение е взето година след като бе представен докла по темата от екип, нает от правителството. В него се препоръчва британските банки да обявят годишните бонуси на стойност 1 млн.лири, предава EUbusiness.

Авторът на документа - Дейвид Уокър отново призова за по-обширни действия, тъй като ако само Великобритания предприеме рестриктивните мерки, това ще постави банкерите й в неконкурентна среда.

През лятото ЕП прие едни от най-строгите правила в света за бонусите на банкерите. Ще бъдат сложени ограничения на авансовите кешови бонуси на банкерите, като поне половината от целия размер на бонуса трябва да бъде платен в акции или капиталови дялове на банката.

Авансовите кешови бонуси ще бъдат ограничени до 30% от целия размер на бонуса и до 20% за особено големи бонуси. Плащането на основната част от който и да е бонус (между 40 и 60%) трябва да бъде отложено за поне 3 години и да може да бъде върнато, ако инвестицията е неуспешна. Освен това, поне 50% от бонусите ще се изплащат в акции или капиталови дялове, които са свързани с представянето на финансовата институция и могат да бъдат изискани обратно в случай на затруднения.

Бонусите трябва също така да бъдат ограничени съобразно фиксираните заплати. Всяка банка ще трябва да определи горни граници на бонусите спрямо заплатите (в съответствие с общите насоки за ЕС), за да се намали като цяло диспропорционално голямата роля, която бонусите играят във финансовия сектор.

Пенсиите, които са близки до бонусната система, също са покрити от новата директива. Ако служителят напусне банката преди пенсиониране, тя трябва да продължи да държи неговите пенсионни права за срок от пет години под формата на акции или капиталови дялове.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.