Europe Direct / Актуално

  • A+
  • A-
03-04-2019

ЕС ще финансира изграждането на газопровод между България и Гърция

Инвестиционният пакет се отнася до България, Германия, Гърция, Италия, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Унгария и Чехия. Проектите обхващат широк кръг от области – здравеопазване, транспорт, научни изследвания, околна среда и енергетика. Като се прибави националното финансиране, общите инвестиции в тези проекти възлизат на 8 млрд. евро.

Комисията взе решение по линия на политиката на сближаване да се инвестират средства в размер на 33 млн. евро, с които ще се финансира изграждането на трансграничен междусистемен газопровод с дължина 182 км между Комотини, Гърция, и Стара Загора. Газопроводът е европейски проект от общ интерес, допринасящ за постигането на целите на Енергийния съюз. Газовите системи на двете държави ще бъдат свързани за пръв път. Така ще се диверсифицират енергийните източници в региона и ще се повиши енергийната сигурност. По-голямата конкуренция на пазара на газ ще доведе до по-ниски цени за потребителите.

България е една от десетте държави от ЕС, в които Комисията ще инвестира общо 4 млрд. евро за 25 големи инфраструктурни проекта. Проектите обхващат широк кръг от области – здравеопазване, транспорт, научни изследвания, околна среда и енергетика. Като се прибави националното финансиране, общите инвестиции в тези проекти възлизат на 8 млрд. евро.

Големите инфраструктурни проекти, т.нар. „големи проекти“, са проекти, за които се отпуска финансиране в размер над 50 млн евро от фондовете по политиката на сближаване (75 млн. евро в случая на транспортни проекти). Предвид мащаба си тези проекти подлежат на оценка и специална процедура за вземане на решения от страна на Комисията. През програмния период 2014 – 2020 г. финансиране от ЕС са получили 258 големи проекта. Приносът на ЕС към тези проекти възлиза на 32 млрд. евро, което е половината от общата им стойност.

JASPERS (Съвместна помощ за подкрепа на проекти в европейските региони), групата от независими експерти, които помагат на местните, регионалните и националните администрации да подготвят големи инфраструктурни проекти, финансирани от фондовете на ЕС, изигра важна роля за всеки един от тези проекти, като консултира държавите членки и бенефициерите по време на разработването на проектите или по време на оценката на заявлението за безвъзмездно финансиране.

За повече информация

ГД „Регионална и селищна политика“: повече информация за 25-те проекта

ГД „Регионална и селищна политика“: всички големи инфраструктурни проекти

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.