ДО КРАЯ НА ГОДИНАТА В СОФИЯ И РУСЕ ЩЕ СЕ ИЗГРАДЯТ ЦЕНТРОВЕТЕ ЗА ПРИЕМАНЕ НА СПЕШНИ ПОВИКВАНИЯ КЪМ ЕДИНЕН ЕВРОПЕЙСКИ НОМЕР 112
До края на 2007 г. в София и Русе ще се изградят центровете за приемане на спешни повиквания към единен европейски номер 112, а в периода 2008-2009 г. - последователно в Бургас, Варна, Пловдив и Монтана.
Правителството прие решение за определяне и поетапно изграждане на центровете за приемане на спешни повиквания към единен европейски номер за спешни повиквания 112 на територията на страната. Средствата, необходими затова се предвиждат по бюджета на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии.
При определянето на местоположението на центровете са взети предвид възможностите за осигуряване на подходящи помещения при приемливи разходи за преустройството им за нуждите на центровете; възможностите на електронната съобщителна мрежа, изграждана от ДАИТС; данните за сеизмичните рискове с цел, при необходимост - осигуряване на заменяемост в територията на обслужване; концентрацията на населението и възможностите за осигуряване на квалифицирана работна ръка.
Припомняме ви, че вчера Европейската комисия започна процедура срещу България поради невъзможността на връзка с единния европейски номер за спешни случаи 112.
Информация за 112 от страницата на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии:
Изграждането на ЕЕН за спешни повиквания 112 е ангажимент, поет по Глава 19 "Телекомуникации и информационни технологии" от Договора за присъединяването на страната ни към Европейския съюз. Въвеждането му е в съответствие с изискванията за хармонизация на далекосъобщителните услуги в нашата страна с тези на ЕС и по-конкретно с услугите, свързани с повиквания в случаи на природни бедствия, аварии, катастрофи, терористични набези, необходимост от спешна медицинска помощ.
Европейският съюз подкрепя финансово страната ни за въвеждане на 112. Отделно от централния бюджет са отделени 14 млн. лева. Националната система за спешни повиквания включва центровете за приемане на спешни повиквания към ЕЕН - 112, националните служби за спешно реагиране, както и взаимодействието между тях.
Пилотният проект 112 в София
Пилотният проект на центъра за спешни повиквания с единен европейски номер 112 стартира в средата на месец юли.
Изпълнител на проекта е Министерството на държавната политика при бедствия и аварии и Консорциума "Сименс-Електрон Прогрес". В реализацията му са вложени 5,9 млн. лева.
Първо столичани ще могат да ползват обществената услуга за спешни повиквания телефон 112. Тя е денонощна.
Телефоните на Бърза помощ (150), Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (160), полиция (166), Спешна медицинска помощ (150), Национален медицински кординационен център (92-26-300) и Гражданска защита (0800 20 112 и 862 60 75) ще продължат да работят паралелно с телефон 112.
Център 112 се помещава в сградата на Национална служба "Гражданска защита". Оборудван е с най-съвременна компютърна и комуникационна техника. В него работят 25 оператора и 5 координатора, назначени след конкурс.
Всяко обаждане на 112 е напълно безплатно, независимо дали се избира от мобилен или стационарен телефон.