13-06-2008
Реакциите от Европейския парламент - след референдума в Ирландия
Портал ЕВРОПА предлага обобщение на реакциите на ключови представители на ЕП за резултатите от референдума в Ирландия за Лисабонския договор.
Председателят на групата на ЕНП-ЕД в Европейския парламент Жозеф Дол заяви, че е разочарован от отхвърлянето на Лисабонския договор от ирландските избиратели. Той поясни, че приема решението им, „ но ЕС ще трябва да се справи с последствията“. „Ирландското правителство ще трябва да обясни причините за този провал на следващото заседание на Съвета на ЕС следващата седмица“, каза той. Дол подчерта, че е важно процесът на ратификация на Договора от Лисабон в ЕС да продължи в останалите държави-членки. „Мога само да се надявам ратификацията да приключи до изборите за ЕП през юни 2009 г.“, заяви Дол. Той изрази разочарованието си, че голяма част от дебатите в Дъблин са били фокусирани върху теми, които нямат общо с Лисабонския договор.
| |
Специално за Портал ЕВРОПА българският евродепутат Николай Младенов (ЕНП-ЕД) коментира, че бъдещето на ЕС не може да бъде заложник на една страна членка. Ако се потвърдят данните, че ирландците са гласували против Лисабонският договор, последствията трябва да бъдат за Ирландия, а не за останалите страни, които искат Европа да върви напред. Лисабонският договор е компромис в който всички страни печелят и губят по нещо. Но ако няма компромиси няма да има и Европа. "Смятам, че процесът на ратификация в останалите страни-членки трябва да продължи - 15 от 27те страни в ЕС вече са казали своето 'да'. Ако позволим и този договор да пропадне, това ще има сериозни последствия за способността на ЕС да гарантира сигурността и просперитета на огромното мнозинство европейски граждани", категоричен е десният евродепутат. По думите на Младенов пред Портал ЕВРОПА, неразбираемо е как една страна, която е спечелила най-много от членството си в ЕС гласува против Европа. Не може да си "за" Европа, когато става въпрос да получиш нещо и "против", когато трябва да го споделиш с останалите. Егоизмът в най-лошият съветник, заключава г-н Младенов.
Цитиран от ирландската телевизия RTE, лидерът на Групата на ПЕС в Европейския парламент Мартин Шулц заяви, че е много разтревожен от информацията, пристигаща от Ирландия. Германският евродепутат коментира в Брюксел, че ако Ирландия отхвърли Лисабонския договор, това ще доведе до един от най-големите проблеми на ЕС за дълго време. "Сега зависи от ирландското правителство да обясни на Европа какви предложения може да направи", казал Шулц.
| |
Ако прогнозните резултати за отрицателен вот в Ирландия се потвърдят, то това ще означава, че Европейският съюз влиза ако не в криза, то поне в кризисно явление, което връща нещата назад към изходната точка по отношение на ефективното функциониране на европейските институции. Това каза пред Портал ЕВРОПА Евгени Кирилов, член на ЕП (ПЕС – БСП). Надявам се, че няма пак да се повтори цикълът с периода на размисъл, през който минахме след отхвърлянето на Конституционния договор, каза Кирилов. Ясно е, че предстоящият Европейски съвет ще търси изход от ситуацията, вместо да се занимае с въпросите от своя предварителен дневен ред. Всичко това, което се случва, буди съжаление.
По думите му самата ситуация налага преосмисляне на приоритетите на предстоящото Френско председателство на ЕС. Те трябва да се префасонират така, че да бъде избегнато буксуването на институциите на ЕС. В коментар на мнението на председателя на Групата на ПЕС в ЕС Мартин Шулц, който смята, че в дебата за бъдещето на ЕС следва да бъдат изключени държавите-членки, които „не подкрепят интеграцията”, Евгени Кирилов каза, че това е един от възможните изходи от ситуацията. ЕС трябва да върви напред и противниците на Договора от Лисабон, с акта на неговото отхвърляне, всъщност затвориха вратата за евентуално излизане от Съюза на държавите-членки, които не желаят да членуват в него. Единствено Лисабонският договор, както и предшестващият го Конституционен договор, съдържаха клауза за излизане от ЕС. България няма защо да съжалява, че е ратифицирала Договора от Лисабон, дори напротив – страната ни се нарежда до множество държави-членки, които подхождат отговорно към процеса на реформи в ЕС – дори и Договорът да не влезе в сила.
| |
АЛДЕ приема резултатите от референдума в Ирландия с дълбоко съжаление, се казва в декларация на либералите и демократите в ЕП. Според лидера Греъм Уотсън (АЛДЕ), ако резултатът се потвърди след приключване на преброяването, предстоящата страна-председател Франция трябва да свика извънредна среща на върха на лидерите на държавите-членки с тази като единствена точка от дневния ред. „Всичките 27 страни трябва да решат съвместно за посоката на действие за съдбата на Лисабонския договор”, смята Уотсън. Един от съавторите на Лисабонския договор, евродепутатът-либерал Андрю Дъф, призова държавните глави на държавите от ЕС да покажат силно лидерство. „Те не трябва да бавят решението за това, как ще се справим с този проблем, нито трябва да предлагат нов „период на разсъждение”. Ако трябва да се намери решение, то това трябва да се стори бързо”, каза Дъф. Още за позицията на АЛДЕ вижте тук.
Членът на ЕП Метин Казак (АЛДЕ-ДПС) коментира пред Портал ЕВРОПА, че очертаващите се резултати от референдума в Ирландия са много неприятни и разочароващи от гледна точка на това, че за изработването и популяризирането на Лисабонския договор бяха положени неимоверно много усилия. „Още по-разочароващо е, че този резултат идва от държава, която в такава голяма степен се възползва от членството си в ЕС – тя има най-висок процент усвояемост на еврофондовете”, допълни Казак.
| |