Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
26-08-2008

Набуко: Далечна мечта след кризата в Грузия?

Анализ на ЕurActiv. Водещият проект на ЕС - газопроводът „Набуко", целящ да доставя газ за Европа от трети държави, заобикаляйки Русия, в частност през територията на Грузия, изглежда е поставен на карта заради кризата, която изправи Москва и Тбилиси една срещу друга. Кризата в Грузия накара много анализатори да погледнат на ситуацията на място през призмата на енергетиката.

Макар повечето коментатори да предпочетоха да не определят газовата политика на Русия като основна движеща сила на руското настъпление в Грузия, всички са на мнение, че то е провокирало съмнения в надеждността на Грузия като главна транзитна страна за доставките на петрол и газ към Европа. Самият газопровод „Набуко" се определя като директна жертва на последните развития в региона.

Грузинските официални лица отдавна се оплакват, че страната им е станала жертва на „тръбопроводната" политика. Твърди се, че президентът Михаил Саакашвили определил самия факт, че през грузинска територия вече минава нефтопроводът Баку-Тбилиси-Джейхан като главна причина за руската атака.
Едно от разклоненията на въпросния нефтопровод, започващ от Азербайджан на Каспийско море, преминаващ през Грузия и достигащ до средиземноморското крайбрежие на Турция, откъдето стоката тръгва по море, свършва на грузинското пристанище Супса, което бе блокирано от руския флот по време на сегашната криза.

"Русия иска да покаже, че контролира този коридор", смята Гиорги Вашакмадзе, корпоративен директор в енергийния сектор на Грузия, цитиран от "Уол Стрийт Джърнал" . "Каспийският регион се пита какви би донесло това в бъдеще", жалва се Вашакмадзе. "След военния конфликт с Русия, Грузия вече няма как да бъде отбелязвана на картите за пътя на петрола и газа като безопасен транзитен маршрут, и каквато и да било помощ от страна на НАТО не би могла да промени това", казва Павел К. Баев, професор-изследовател в Международния институт за изследване на мира в Осло, цитиран от "Москоу таймс".

По отношение на проекта „Набуко", Ед Чоу от Центъра за стратегически и международни изследвания, цитиран от "Вашингтон Поуст", смята, че Русия е предизвикала сериозни колебания в главите на западните кредитори и инвеститори, че подобен газопровод през Грузия ще бъде защитен от атаки и извън контрола на Кремъл. Той добавя, че този тръбопровод "винаги е изглеждал повече като "газовата мечта" на дипломатите, отколкото като надежден икономически проект". "Инициаторите на проекта не само не успяха да осигурят споразумения за доставка и транзит, но тепърва трябва да определят петролна компания, готова да застане зад проекта и да финансира тръбата", твърди Чоу.

"Форбс" посочва от своя страна, че докато руските войски са все още в Грузия, руският държавен монополист в областта на природния газ „Газпром" е предложил да изкупи целия износ на газ от Азербайджан. Ако Азербайджан приеме, това може да срине плановете на Запада да намали зависимостта си от руските доставки на природен газ. Но, както и при руската окупация на Грузия, Западът ще има твърде малки шансове да спре подобна сделка, посочва анализът.

 



Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia