Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
26-11-2008

ЕС отменя субсидия от 220 милиона евро за България заради подкупи

В коментар по решението на ЕК да отнеме средствата за България по ФАР, журналистът от международното издание на „Хералд Трибюн" Стивън Касъл коментира случващото се в България и обвиненията в корупционни практики.

Връзки между политици и заподозрени за криминални деяния са добре документирани и наскоро станаха обект на два подробно доклада в международния Хералд Трибюн.

Българският министър на вътрешните работи, Румен Петков, подаде оставка тази година след разкрития за негови срещи с лица от организираната престъпност.

През 2003 год., финансовият министър Милен Велчев също напусна поста си, след като беше заснет на яхтата на Иван Тодоров, заподозрян в контрабанда и отвличане и също убит през 2006 год.

Освен загубените 22 милиона евро, допълнителни 340 милиона от предприсъединителната помощ, част от програма ФАР, са задържани временно. Подкрепата за земеделието на стойност 121 милиона евро също е блокирана. Спрени са и 115 милиона, предназначени за пътно строителство.

Тези суми обаче са дребни в сравнение със средствата, които България трябва да получи сега, когато е пълноправен член на Европейския съюз.

Докато за България са отделени около 11 милиарда евро под формата регионални помощи и субсидии за фермерите до 2013 год., за Румъния са определени 31 милиарда.

Комисията заявява, че е решена да подсигури тези средства да не бъдат изгубени чрез корупционни схеми. „Що се отнася до бъдещите средства", добави служител на Комисията, „предприемаме по-широки финансови проверки. Стремим се да осигурим необходимите структури на място, така че властите да успеят да се справят със значителното количество пари, които ще получат през финансовия период 2007 - 2013 год."

Говорейки пред родната си общественост в Дарик радио, Плугчиева изрази по-гневна нотка, от колкото в Берлин. Тя каза, че е дълбоко разочарована и натъжена, но също обвини ЕС в прилагане на двойни стандарти, както предаде българската новинарска агенция „Новините".

„Коя страна от страните членки е освободена от корупция и е решила всичките си проблеми?", попита Плугчиева. „Този подход на фокусиране само върху негативното в България и на отрицателните оценки само в България е неприемлив, не го споделям и не го виждам като отражение на духа на ЕС".

Тревогите за България и Румъния хвърлиха сянка върху бъдещото разширяване на блока. Немецът Елмар Брок, член на дясно-центристкия блок в Европейския парламент каза, че е жизнено важно да се покаже на Европейската общественост, че действа адекватен контрол в защита на парите на данъкоплатеца.

„Трябва да покажеш, че разглеждаш подобни случаи стъпка по стъпка", каза Брок. „Ако парите са събрани, а след това изгубени в корупция, тогава имаме проблем с общественото мнение за бъдещо разширяване на ЕС."




Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia