Джеф Ловит: Лисабонският договор не е базовата основа за политическо обединение и сътрудничество в ЕС
Джеф Ловит, водещ европейски експерт, отговори на актуални въпроси за предстоящите евроизбори, чешкото председателство и бъдещето на институционалните реформи в ЕС в заключителната онлайн дискусия по проекта "Сега - взаимодействаме с Европейския парламент!".
Ловит е изпълнителен директор на PASOS (Policy Association for an Open Society) - мрежа от независими граждански think-tank организации от 24 държави от Централна и Източна Европа и Централна Азия. PASOS е наш партньор в проекта "Сега - взаимодействаме с Европейския парламент!" , изпълняван от Европейския институт, Центъра за модернизиране на политики и Портал ЕВРОПА, съфинансиран от ЕП чрез ГД „Комуникации".
Ловит заяви, че "демокрацията е жизнено важна за ЕС, за да предотврати превръщането на европейския проект в елитен". "Необходимо е всеки кандидат за евродепутат да има за цел да бъде представител на която и да е страна-членка. Сега е моментът, за да се изгради основата за директн избори за европейски президент", каза той.
Експертът предупреди, че може да настъпи "истински спор" относно по-големите възможности за упражняване на квалифицирано мнозинство при взимането на решения в ЕС, защото то не е приемливо за някои страни."Истинската решителност изисква политическа воля и зряло сътрудничество между държавите-членки. Лисабонският договор може да спомогне, но не е базовата основа за политическо обединение и сътрудничество".
Ловит коментира председателството на Чехия на ЕС като "много добро". "Дали Франция би посредничила по-добре между Русия и Украйна? Съмнявам се. Не може да се очаква чешкото и което и да е друго председателство да разреши тази криза - това е само момент от дългогодишен, продължителен проблем", подчерта той.
На въпрос защо Чехия няма ясно декларирана позиция по разширяването на ЕС, Ловит призна, че "това е една пропусната възможност".
| |
Пълният текст на онлайн дискусията четете в рубриката " Интерактивно" на сайта на "Сега-взаимодействаме с Европейския парламент!" ТУК .
Подробно резюме с акценти от събитието търсете в рубриката "Анализи" на "Сега-взаимодействаме с Европейския парламент!".