Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
25-05-2004

ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ НАМЕРЕН КОМПРОМИС ПО ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ?

Три седмици преди решаващата среща на високо равнище за планираната европейска конституция европейските външни министри се опитаха да намерят компромис по спорните въпроси. Бернд Рийгерт информира:

Продължават споровете между големите и малките държави членки за разпределението на властта в ЕС. 25 външи министри вчера на извънредното си заседание в Брюксел по конституцията гласуваха вземане на решения вбъдеще с двойно мнозинство по държави и по брой на населението. Германският външен министър Йошка Фишер заяви, че полският му колега все още има възражения.

На пресконференцията си обаче полският външен министър Влоджимиеж Чимошевич създаде впечателнието, че изобщо не е одобрил двойното мнозинство. От полската делегация беше заявено, че поради правителствената криза в Полша не може да се очакват отстъпки на срещата на върха през юни.. През есента ще има нови избори и едва след това може да има промени.

На вчерашното извънредно заседание на външните министри в Брюксел нямаше сближение по въпроса какво означава двойно мнозинство. Испания, която заедно с Полша блокира първата среща по конституцията през декември, настоява 14 държави, които представляват две-трети от гражданите на ЕС да могат да образуват мнозинство.

Германският външен министър Фишер изхожда от проектоконституцията, предвиждащ 13 държави представляващи 60 процента от населението.

По сегашната система договорена през 2000-а година в Ница Полша и Испания разполагат с почти толкова гласове, колкото два пъти по-голямата Германия.

До срещата на високо равнище, където ръководителите ще направят втори опит за приемане на конституцията, остават още три и половина седмици. Досега не е настъпило почти никакво раздвижване и според един дипломат времето, което остава е твърде малко.

На 14 юни външните министри ще се срещнат още веднъж за преодоляване на споровете. Тогава ирландското председателство ще представи пакет от компромиси, който може само да бъде приет изцяло или отхвърлен. Брайън Коуен, ирланският външен министър, явно залага на това, че нито една държава няма да иска да гледат на нея като блокираща или пречеща на процеса.

Списъкът на деликатните моменти обаче отново се удължи. Полша, Италия и пет други предимно католически страни настояват отново за категорично споменаване на кристиянството в преамбюла на конституцията. Франция се противопоставя категорично.

Спорни остават и състава на европейската комисия и най-малкия брой депутати от отделна държава. Както и преди Великобритания се опитва да ограничи областите от политиката, където е необходимо вземане на решения с мнозинство.

Германиският външен министър Йошка Фишер изрази предпазлив оптимизъм. На въпроса дали европейските избори или други събития биха могли да попречат на намирането на компромис по конституцията Фишер каза:

”Ако утре сутрин падне небето, какво тогава? Или пък внезапно имаме среща, която не сме очаквали и се откирят съвършено различни възможности. Това са въпроси, на които ако бих могъл да отговоря сериозно би трябвало да се откажа от работата си, защото вдействителност ще съм призван да бъда пророк. Обаче, сори, аз не съм.”



Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia