Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
05-01-2006

ГАЗОВАТА ВОЙНА КИЕВ-МОСКВА ПРИКЛЮЧИ СЪС СЛОЖНА ЦЕНОВА СХЕМА

Москва и Киев се разбраха в сряда да нормализират доставките на природен газ за Украйна по сложна ценова схема, в която “Газпром” ще продава суровината на търговско дружество за 230 долара (195 евро) за 1000 куб. м, а Украйна ще купува природния газ от същото дружество за 95 долара (80 евро) за 1000 куб. м, предадоха световните агенции.

Ръководителите на държавните газови компании на двете страни – “Газпром” и “Нафтогаз”, съобщиха за постигната договореност на пресконференция в Москва, три дни след като Русия спря да доставя газ на съседката си. Срокът на сключения договор е 5 г., считано от 1 януари 2006 г.

Търговското дружество – “Росукренерго”, в което “Газпром” държи повече от половината акции, е  съвместно предприятие с “Газпромбанк” и австрийската “Райфайзенбанк”. “Нефтогаз Украйна” също влиза в числото на акционерите на дружеството, което може да си позволи да продава газа на Украйна на по-ниски цени, тъй като получава газ от Туркменистан, Казахстан и Узбекистан на значително по-ниски цени. “Росукренерго” ще смесва този газ с руския и ще продава получената смес на Украйна на цена от 95 долара/1000 куб. м на границата.

След преговори, продължили цялата нощ срещу сряда, председателят на Управителния съвет на “Газпром” Алексей Милер заяви: "Постигнахме окончателно споразумение. То е успешно за “Газпром” и ние сме доволни."

"Щастливи сме, че двете страни са доволни от постигнатото споразумение", изрази и задоволството на ЕК еврокомисарят за енергетиката Андрис Пийбалгс при пристигането си на среща на експерти в областта на енергетиката в Брюксел.

Ръководителят на украинската “Нефтогаз”, Алексей Иванченко на свой ред поясни, че цената на газа и транзитната тарифа не са свързани помежду си, защото Украйна ще плаща в брой за газа и “Газпром” ще се разплаща по същия начин за транзита на руския газ за Европа.  

“Заплащането на преноса е увеличено от 1.09 долара на 1.6 долара за хиляда кубически метра газ на 100 км. Така нашите отношения преминават изцяло на пазарна основа”, каза още Иванченко.

Прессекретарят на “Газпром” Сергей Куприянов допълни, че цената на доставката на руски газ за “Росутренерго” се определя “в зависимост от формулата, която действа и за европейските потребители”. Според него, цената на газа ще се “коригира автоматично, по-често от веднъж годишно”, като това не се отнася за стойността на транзита, чиято цена е фиксирана за петгодишен период.

Отговаряйки на въпроса смята ли Украйна да се разплати за руския газ, който незаконно е употребила в първите дни на януари, Куприянов отбеляза, че подписаните през изминалата нощ договорености урегулират “всички взаимоотношения”. Той подчерта, че договорите са с дата 1 януари, което разрешава всички проблеми, възникнали след това.

От “Газпром” смятат, че взаимоотношенията с Украйна в областта на газа са напълно изгладени.

“Газпром” успешно реши всички основни задачи, които стояха пред нас в областта на урегулиране на взаимоотношенията с Украйна по въпросите на газовите доставки. Първо, ние подписахме договор с европейска формула за цената, договор, според който още от 1 януари започваме работа с ниво на цените от 230 долара. Второ, осигурихме надежден транзит през територията на Украйна на руски газ за европейските си потребители въз основа на дългосрочен договор с фиксирани условия. И трето, прекъснахме бартерните, непрозрачни схеми на разплащане с Украйна и от сега работим изключително на пазарни принципи и се разплащаме изключително с пари”, заяви в интервю за руската телевизия НТВ Сергей Куприянов.




Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia