Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
01-03-2006

EUOBSERVER: БЪЛГАРИЯ НАЕМА КОНСУЛТАНТИ, ЗА ДА ПОДСИГУРИ ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО СИ ПРЕЗ 2007

EUOBSERVER, Автор Марк Бойндерман, 1 март 18.33 българско време

Брюксел. България наема консултанти, които да идентифицират парламентаристи и фигури с влияние върху общественото мнение в страните – членки, в които ратификацията на Договора за присъединяване към ЕС се възприема за проблематична, давайки сигнали за нервност от евентуално забавяне на членството си в ЕС.

В българската Агенция за обществени поръчки е приключила процедура за обществена поръчка за консултанти на стойност €100,000, насочена към най-малко четири държави: Германия, Франция, Холандия и Дания. България се опасява, че в тях може да има “възможно забавяне на ратификацията”.

София изглежда изнервена, че националните парламенти в четирите страни ще се повлияят от ключов доклад на Европейската комисия, очакван през май, който може би ще препоръча забавяне на присъединяването към ЕС на България и Румъния, насрочено за 1 януари 2007 г.

Възложителят (на обществената поръчка, бел.прев.) говори за “възможно забавяне на ратификационната процедура на Договора за присъединяване на България в някои страни – членки, в частност заради налагащата се връзка между ратификационната процедура и мониторинговия доклад на ЕК”.

Един отрицателен или критичен доклад от Комисията би могъл да подтикне депутатите в националните парламенти на страните – членки да забавят ратификацията, а тя трябва да се случи във всичките държави от ЕС, за да може договорът за присъединяване да влезе в сила.

Като част от Българска пи-ар офанзива в последния момент, консултантска фирма ще трябва да идентифицира едва сега ключови фигури с влияние върху общественото мнение и процеса на вземане на решения в споменатите 4 страни и да предложи стратегии за убеждаването им, че датата 2007 за приемане трябва да се спази, а ратификацията да се ускори.

Ускоряване на ратификацията
Възложителят, както първи разкри българският информационен портал Europe.bg, изброява три цели на обществената поръчка.

Първо, “Да се осуети прилагането на предпазната клауза, забавяща членството на България с една година от 2007 на 2008.” 

Второ, “Да се ускори процесът на ратификация преди последния преглед на готовността за членство [майския доклад на Комисията]."

Трето, “Да се увеличи подкрепата за българското членство през 2007 в ключови държави като Франция, Германия, Холандия и Дания”.

Коя консултантска фирма е спечелила обществената поръчка, се очаква да бъде съобщено в средата на март.

Малко ентусиазъм
Парламентите на Франция, Германия и Дания ще се занимават с ратификацията на членството на България и Румъния едва след обнародването на доклада на Комисията, потвърдиха източници.

Датският Сенат също проучва тази опция. Долната камара на датския парламент вече ратифицира присъединителния договор през февруари – въпреки, че най-голямата партия в страната – Християндемократическата – гласува против приемането на Румъния през 2007.

Междувременно, изглежда, че Румъния споделя безпокойството на България от бавния ход на ратификациите, което личи от неотдавнашното изразяване на разочарование от Франция, което направи румънският външен министър Михай Разван Унгуряну.

“Честно казано, очаквах много повече ентусиазъм от Франция”, каза той през февруари, цитиран от Bucharest daily news.

Реален риск от отлагане?
Все пак, лица от кухнята в Брюксел и източници от националните парламенти като цяло не съзират риск от забавяне на ратификацията, дори и депутатите в страните – членки да изчакват доклада на Комисията.

За успокояване на страховете на скептиците, че България и Румъния са недостатъчно подготвени за влизане в ЕС, докладът на Комисията може би ще съдържа една или повече т.нар. предпазни клаузи.

Тези клаузи предвиждат изключване на двете страни от участие в специфични сфери на европейската политика – главно правосъдие и вътрешни работи и част от вътрешния пазар, дори и те да станат членки през 2007.

Въпреки малката вероятност от отлагане, “България иска да бъде от сигурната страна”, казва Марин Лесенски, анализатор в Института за регионални и международни изследвания (IRIS).

Умора от разширяването
Български дипломат каза, че лобистката офанзива “не е нищо необичайно”, но също спомена за притеснението от “умора от разширяването”, която в момента характеризира общественото мнение в ЕС.

“България не е толкова добре позната страна”, допълни дипломатът.

Европейски дипломати казаха за Euobserver миналия месец, че общественото мнение “ще е фактор” и за Франция, и за Холандия, при разглеждането на възможността за отлагане на присъединяването на България и Румъния, въпреки официалната линия, че сроковете зависели единствено от това, дали се постигат европейските изисквания.

Тревогата на френските и холандските граждани от разширяването на ЕС се възприема широко като един от факторите, допринесли за това, че те отхвърлиха Европейската конституция на референдуми в началото на миналата година.



Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia