Б. ВЕЛЧЕВ ЗА ЦАРСКИТЕ ИМОТИ: "ПРОКУРАТУРАТА НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАМЕСИ, НО ИМА НАРУШЕНИЯ"
Управляващите направиха комисия за реституцията на Симеон , пише Боряна Йотова в „Медиапул”
Главният прокурор Борис Велчев е разпоредил на компетентните прокуратури в страната да извършат проверки по повод постъпили сигнали от депутати и граждани, които се отнасят до законосъобразността при връщането на “царските имоти”.
Това съобщиха от Върховната касационнна прокуратура (ВКП) в сряда, часове след като Народното събрание създаде временна комисия, която да установи отнетото и възстановено имущество на бившите български монарси.
От съобщението става ясно, че прокуратурата продължава да проверява дали има закононарушения от съответните длъжностни лица – кметове и областни управители - при издаването на заповеди за деактуване на държавни или общински имоти без наличие на законови основания за това.
Юристи обясниха за Mediapool, че прокуратурата може да провери единствено за вероятни престъпления по служба на длъжностните лица – т.е. дали не са превишили правомощията си като са деактували държавен или общински имот, за който няма всички необходими документи за собственост или като не са спазили законовата процедура.
Не е работа на прокуратурата обаче да определя дали някой е собственик или не, тъй като това е в правомощията на съда.
От ВКП припомнят, че прокуратурата не може да предявява искове пред съда за спорове по материални права – т.е. да преценява правото собственост.
Споровете за материално право се решават по общия исков ред, каквато е константната практика на Върховния административен съд, допълват от ВКП.
В съобщението се припомня още, че до момента е установено, че във връзка с решението на Конституционния съд, с което е обявен за противоконституционен Закона за одържавяване на царските имоти, владението на недвижимите имоти е предадено на наследниците им на основание заповеди за деактуване на кмета на Столична община и областни управители.
Управляващите с мнозинство в комисията за царските имоти
Повече от половин година след съставянето на коалиционното правителство, спорният между БСП и НДСВ въпрос за т.нар. царски имоти е на дневен ред и ще бъде разглеждан от специална парламентарна комисия.
В края на определения й едномесечен срок на действие доминираната от управляващите комисия трябва да се произнесе по въпроса за “установяване на отнетото и възстановено имущество на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис Трети и техните наследници”.
Комисията, оглавявана от социалиста Пламен Ранчев, бе създадена в сряда по инициатива на левицата, след постоянните натяквания на опозиционната ДСБ и депутата от ОДС Яне Янев, както и на някои медии, според които лидерът на НДСВ и бивш премиер Симеон Сакскобургготски незаконно е получил върнатите му имоти. БСП споделяше същото мнение преди изборите, но след сключването на коалиция с НДСВ бе направен опит темата да се покрие.
По време на обсъжданията за създаването на комисията ДСБ и БНС предложиха в нея да участват по равен брой депутати от всички парламентарни групи. Управляващите не приеха това и в крайна сметка бе прокарано решението участието в 14-членната комисия да е според големината на групите. Така левицата има четирима представители – освен председателя Пламен Ранчев, депутатите Мая Манолова, Марко Мечев, Надя Балева. От НДСВ в комисията влизат Борислав Ралчев, Борислав Великов и Минчо Спасов. От ДПС са Христо Бисеров и Четин Казак, от ОДС – Яне Янев, от ДСБ – Екатерина Михайлова, от БНС – Борислав Китов, от “Атака” – Павел Чернев, от независимите – Петър Манолов.
Зам.-председателят на ДСБ Веселин Методиев каза, че по въпроси, които вълнуват обществото, е редно комисии да се създават на паритетен, тъй като в противен случай може да се очаква, че тези комисии ще бъдат единствено и само за да легитимират, узаконят или да прокарат политика на мнозинството.
Съпредседателят на БНС Красимир Каракачанов заяви, че ако целта е не да се "хвърли прах в очите на хората", а да се направи нормален преглед по темата, то трябва да се подкрепи предложението на ДСБ за паритетно участие в комисията.
Яне Янев от ОДС припомни предложението на опозицията да се проучат всички документи и действия по казуса с цел излизане със законодателно решение по проблема. Той поиска по време на действието на комисията да бъде спряно всякакво разпореждане с възстановените вече имоти. По думите му проблемът не трябва да се решава с диктатурата на мнозинството, защото тогава ще е ясно решението и чрез него управляващите ще се упражняват във взаимен рекет.
Павел Шопов от “Атака” изрази задоволство, че за първи път въпросът се поставя по същество, но също настоя за паритетен принцип.
Председателят на ПГ на НДСВ Анелия Мингова заяви, че за партията й казусът е юридически и отдавна е
намерил своето решение. НДСВ обаче ще подкрепи предложението на левицата за създаването на комисията, защото въпросът отдавна бил излязъл извън юридическите рамки, подчерта тя.
“Поставянето му в предишното Народно събрание, когато НДСВ имаше мнозинство, би създало впечатлението, че се създава партиен подход”, заяви Анелия Мингова.
Същите мотиви преди седмица изрази и лидерът на БСП Сергей Станишев, като се позова на становището на лидера на НДСВ Симеон Сакскобургготски.
Според мнението на политическите наблюдатели създаването на комисията за царските имоти преследва няколко цели. Едната е да се пресекат непрестанните опити на опозицията да поставя в центъра на вниманието връщането на царските имоти. Втората е БСП да отговори на недоволството на левия електорат с антимонархически настроения, третият е да бъдат решени политическите проблеми на Симеон Сакскобургготски, чиито имидж на лидер на НДСВ търпи негативи от постоянното поставяне на имотните въпроси на дневен ред.
Комисията ще има и друга немаловажна задача – да отклонява общественото внимание от други по-важни проблеми.
Работата на комисията вероятно ще завърши с предложение за законово решаване на въпроса за имотите на фамилия Сакскобургготски на базата на решението на Конституционния съд от 1998 година.