МЪТНА ПРОЗРАЧНОСТ. ЛОБИЗМЪТ В ЕС, САЩ И БЪЛГАРИЯ
Поредица от 7 публикации за прозрачността и лобизма започва днес Портал ЕВРОПА.
В рубриката “Тема на месеца” от понеделник до неделя нашите читатели ще могат да прочетат обзорни анализи, в които екипът ни търси отговори на няколко въпроса – има ли Европейската комисия сили да изиска от лобистите прозрачност на дейността им; и готова ли е ЕК да наложи стриктни етични правила за собствените си служители?
Темата за прозрачността при вземането на колективни политически решения в ЕС ще доминира и срещата на върха на ЕС на 15 и 16 юни.
Австрийското председателство предлага обсъжданията в Съвета на ЕС да бъдат публични (предавани по телевизията), когато министрите дебатират и гласуват законодателни актове – при това на всички нива на обсъждане. Лондон в лицето на премиера Тони Блеър активно подкрепяше тази мярка миналата година, но новият външен министър Маргарет Бекет изненадващо обяви на 9 юни, че “би било прекалено” да се бъдат показвани по телевизията всички министерски срещи по законодателни въпроси на ЕС. Лондон трудно си представя как например лобистите ще могат да гледат по телевизора дали и доколко евро-чиновниците, с които до преди час са се договаряли, защитават тяхната кауза. Европейският омбудсман изрази възмущение, че най-важните решения, касаещи Съюза, ще продължават да се взимат зад здраво залостени врати... Дни преди това Европейската комисия обнародва т.нар. Зелена книга по Инициативата за прозрачност в Европа, в която се съдържат идеите на екипа на председателя Барозо за постигане на прозрачност на институциите на ЕС.
По тези и редица други въпроси Портал ЕВРОПА е потърсил мненията на водещи фигури в Европейската комисия, в неправителствените лобистки организации, работещи в Европа, както и в корпоративния бизнес в Брюксел.
От проучването на нашия екип излиза, че европейските институции не обменят помежду си информация за това, кой, кога и за какво лобира пред тях.
Тези разминавания подтикнаха Портал ЕВРОПА – след приключване на серията разследващи публикации за Шимон Шевес и връзките му с българската администрация – да отиде по-нататък и да проучи как и доколко е регламентирана лобистката дейност като цяло в Европейската комисия: в органа, представляващ изпълнителната власт на Европейския съюз, и институцията, която на практика трябва да служи за пример на присъединяващите се страни като България в антикорупционната политика и прозрачността.
Търсете седемте тематични публикации в седемте дни на настоящата седмица - всяка сутрин: нов анализ! Всичко това - в рубриката "Тема на месеца" на Портал ЕВРОПА.
В седем поредни дни – в рамките на една седмица – ще ви запознаваме с различен аспект на въпроса –
I. Въпросителните,
II. Инициатива за прозрачност в Европа (ЕТИ),
III. ЕС, България и лобизма – кой за какво се бори,
IV. Моделите на ЕС и на САЩ за регулиране на лобизма,
V. Лобирането,
VI. Лобизмът в САЩ,
VII. Корупционните практики в лобирането.
Очакваме и вашите мнения по разискваната тема на редакционния адрес – info@europe.bg.