Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Analysen

RSS
  • A+
  • A-
21-09-2006

АНКЕТА НА ЕП ПО ПОВОД ПРОЕКТА ЗА ЕВРОПЕЙСКА КОНСТИТУЦИЯ

Анкета на Европейският Парламент показва, че отсъствието на Конституция прави ЕС по-малко сигурен, по-малко демократичен, по-малко социален и му пречи да заеме лидерско място на световната политическа сцена.

Германският евродепутат-социалист, председател на Комисията по конституционните въпроси на ЕП, Джо Лейнен, представи доклад с конкретни примери, от който неоспоримо се вижда, че без нов Основен Договор ( или Конституция) Евросъюзът не може да бъде ефикасен както в политически, така и в социално-икономически план, и че Общността възможно най-бързо трябва да излезе от тази ситуация. Примерите са взети от събитията през последните няколко месеца. Става дума, например, за пожарите, които опустошиха стотици хиляди декари в Испания; за нелегалния емиграционен поток, който буквално заля испанското средиземноморско крайбрежие; както и за възможните по-бързи действия на Европа по време на израело-ливанския конфликт.

Пожарите това лято в Испания, които взеха и много човешки жертви, можеха, както подчертава Джо Лейнен, да бъдат овладени по-бързо, ако Европа имаше Конституция и респективно бюджет за действие при подобни бедствия. Евросъюзът би могъл също да реагира много по-адекватно на потока от нелегални емигранти това лято, най-вече африканци - в рамките на над 23 хиляди, които заляха испанското крайбрежие. Неадекватните действия от страна на Мадрид бяха в немалка степен причина и за над 3 хиляди жертви. Испания можеше да получи значителна помощ в борбата с този феномен, но тъй като решенията в тази област се взимат с пълно мнозинство, това отнема значително време.

При условие, че Европа имаше Конституция, предвиждаща вземането на решения във въпросната област с квалифицирано мнозинство, нещата биха стояли съвсем по друг начин. В подобен контекст, според германският евродепутат Лейнен, могат да се разглеждат и действията на Евросъюза по време на израело-ливанския военен конфликт това лято. На външните министри на 25-те бе необходимо време както да се съберат, така и да стигнат до обща позиция. Ако Европа разполагаше с Конституция, нейните действия (по отношение на външно-политически събития) биха могли да бъдат много по-добре координирани, благодарение на председателството на Съвета от един постоянен Президент, съществуването на поста Външен министър, а така също наличието на Европейска дипломатическа служба, която може да дава информации на място.

Джо Лейнен смята също, че липсата на Европейска конституция пречи на Общността да развие в най-добра степен своята космическа програма, както и енергийната и социалната си политики. Изводът от това за германския евродепутат, председател на Комисията по конституционни въпроси на Европарламента е, че ЕС най-късно до 2009 г., трябва да постигне споразумение за една нова база за „Голяма Европа". Според него трябва бързо да бъдат намерени възможните компромиси по сегашния противоречив вариант на Конституцията, като бъде създаден един неин по-олекотен вариант.

В случай, че промените в Конституцията са само технически, това ще наложи провеждането на нова Междуправителствена конференция. А ако се стигне до по-дълбоки промени, тогава ще е необходимо свикването на нова Конвенция. В своя доклад Джо Ленен отправи и критики срещу председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, обвинявайки го в непоследователност. Първо, през май, Барозу даде съгласието си за провеждането на съвместно изследване с Европарламента, за последиците за Евросъюза от липсата на Конституция. А след това, съвсем наскоро, обяви, че не е работа на Комисията да участва в подобно изследване.



Nachrichten
Aktuelles
Analysen
Interviews


 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia