НЦИОМ: БЛИЗО ПОЛОВИНАТА БЪЛГАРИ НЕ ВИЖДАТ ПОЛЗИ ОТ ЕС
Броят на българите, които не виждат за себе си никакви ползи от приемането на страната в Европейския съюз, е 44,3 процента от цялото население, показва оповестеното днес представително изследване на НЦИОМ сред 1000 души от 86 населени места, съобщава Mediapool.
Предимства за себе си при пълноправното членство в ЕС не виждат най-вече хората над 50 години, ниско образованите и най-бедните слоеве на населението. Близо 16 процента от българите не разбират точно какво ще им поднесе 1 януари 2007 година.
Около 15 на сто от хората не виждат как в дългосрочен план нещо в техния живот ще се промени. В съотношение 44:29 процента се разпределят очакващите подобрение в живота си в сравнение с онези, които смятат, че животът им да се влоши.
Въпреки, че голяма част от хората не виждат ползи за себе си от влизането в съюза, две седмици преди членство 72 % от българите заявяват, че одобряват членството на България в ЕС. От НЦИОМ акцентират, че това е една от най-високите степени на одобрение, регистрирани досега в изследванията. Едва 11 на сто по-скоро не одобряват присъединяването към еврообщността, а само 4 процента са категорично против.
Данните на НЦИОМ сочат, че страховете на българите от ЕС са повече и по-конкретни от надеждите. Негативните очаквания на 30% от хората са свързани с повишаването на цените на стоките и услугите.
Около 16 процента очакват от това да произтече и всеобщо обедняване. Това са опасенията на хората между 40 и 60 години.
Българите се страхуват и от загуба на национална идентичност, което се подсилва от усещането за неравнопоставеност на страните-членки на ЕС както на институционално ниво, така и по отношение на жизнения стандарт.
25 % от българите не се страхуват от нищо, свързано с членството в ЕС. Тази позиция се споделя по-често от мъжете, от хората до 30 години и от жителите на областните градове.
Оптимисти за членството на България в ЕС са 40 на сто от хората. Техните надежди са свързани с очаквания за свободно пътуване в цяла Европа, с възможности за легален престой, работа и обучение в чужбина, с повишаване на жизнения стандарт и с прилагането на ясни правила в България.