НАРАСТВА ПЕСИМИЗМЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ГРАЖДАНИ
Наближаването на 50-годишнината на Европейския съюз е съпроводено от увеличаване на песимизма сред европейските граждани в смисъла от съществуването му, показва изследване на FT/Harris, публикувано във „Файненшъл Таймс" и цитирано от „Дневник".
Според 44% от анкетираните граждани в пет европейски държави (Великобритания, Франция, Италия, Испания и Германия) животът в страната им се е влошил след присъединяването и към ЕС. Само 25% виждат подобрение след включването на страната им в ЕС.
Изследването показва ширещ се песимизъм в Европа, но също и противоречиво отношение на европейските граждани към ЕС, 50 години след подписването на основополагащия Римски договор. Въпреки многото оплаквания срещу ЕС, като широко разпространеното виждане за твърде много бюрокрация, само малка част от анкетираните мислят, че държавата им ще бъде по-добре извън съюза. От анкетираните европейци това мнение са изразили 22%, докато 44% смятат, че ако държавата им напусне съюза, положението за нея ще се влоши.
Изследването на FT/Harris, проведено между 28 февруари и 12 март, показва, че 35% от анкетираните смятат, че Европейската конституция ще има положително влияние върху тяхната страна, докато 27% са на обратното мнение. Негативните отговори идват предимно от Великобритания,.
Изследването, което е проведено и в САЩ по въпроси като ролята на ЕС в икономиката и околната среда, показва, че американските респонденти са по-позитивно настроени по тези два въпроса от европейските, съобщава „Дневник".