Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Interviews
  NAVIGATION
Nachrichten
Bewerbungen
Europäische Union
Bulgarien - EU
Beitrittsverhandlungen
Programme und Projekte
Fragen und Antworten
Bibliothek
Portal EUROPA - Über uns; Ethisches Kodex
Europäisches Parlament 2007
Aktuelles
Analysen
Interviews
Geschichte der Europäischen Union
Institutionen der Europäischen Union
Mitgliedsstaaten
Beitrittsländer
Assoziierte Staaten
Tätigkeiten
Chronologie
Schlüsseldokumente
Institutionen der Europäischen Union
Finanz- und Finanzierungsinstitutionen
Beratende Organe
Interinstitutionelle Einrichtungen
Autonome Einrichtungen (Agenturen)
Präsidentschaft des Rates der EU
Regelmäßige Berichte der Europäischen Kommission
Geschichte
Tätigkeiten
Verhandlungskapitel
Nationale Positionen
Gemeinsame Verhandlungsstandpunkte der Mitgliedsstaaten
Erfüllung der Verpflichtungen
Kapitel 1. Freier Warenverkehr
Kapitel 2. Freizügigkeit
Kapitel 3. Freier Dienstleistungsverkehr
Kapitel 4. Freier Kapitalverkehr
Kapitel 5. Gesellschaftsrecht
Kapitel 6. Wettbewerb
Kapitel 7. Landwirtschaft
Kapitel 8. Fischerei
Kapitel 9. Verkehr
Kapitel 10. Steuern
Kapitel 11. Wirtschafts- und Währungsunion
Kapitel 12. Statistik
Kapitel 13. Beschäftigung und Soziales
Kapitel 14. Energie
Kapitel 15. Industriepolitik
Kapitel 16. Kleine und mittlere Unternehmen
Kapitel 17. Wissenschaft und Forschung
Kapitel 18. Bildung und Ausbildung
Kapitel 19. Telekommunikation und Informationstechnologien
Kapitel 20. Kultur und audiovisuelle Medien
Kapitel 21. Regionalpolitik und Koordinierung der strukturpolitischen Instrumente
Kapitel 22. Umweltschutz
Kapitel 23. Verbraucherschutz und Gesundheitsschutz
Kapitel 24. Zusammenarbeit im Kapitel Justiz und Inneres
Kapitel 25. Zollunion
Kapitel 26. Auswärtige Beziehungen
Kapitel 27. Gemeinsame Außen- und Sicherheitspolitik
Kapitel 28. Finanzkontrolle
Kapitel 29. Finanz- und Haushaltsbestimmungen
Kapitel 30. Institutionen
Kapitel 31. Sonstige
Regelmäßige Berichte der Europäischen Kommission
Finanzielle Heranführungsinstrumente
Gemeinschaftsprogramme
Strukturpolitisches Instrument zur Vorbereitung auf den Beitritt ISPA
Sonderprogramm für die Landwirtschaft und die Entwicklung des ländlichen Raums SAPARD
PHARE Hilfsprogramm der Gemeinschaft für die mittel- und osteuropäischen Länder
Maßnahmen der SAPARD-Programme
Die EU-Fonds für Bulgarien
Strategien
Gesetze
Pläne und Programme
Publikationen
Europa von A bis Z
Nationale Strategien
Regionale Strategien
Gemeindestrategien
Bulgarische Gesetze und Rechtsverordnungen
Internationale Rechtsakte
Berichte
Regelmäßige Berichte der Europäischen Kommission
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Interviews

  • A+
  • A-
27-01-2012

Калоян Симеонов за погледа на Косово към бъдещето

„Ако няма мир, то е защото сме забравили, че принадлежим един на друг”  Майка Тереза

Калоян СИМЕОНОВ е доктор по икономика, магистър по европейски изследвания и международни икономически отношения, с четиринайсет годишен професионален опит в областта на европейските въпроси и разширяването на ЕС. Преподавател е в катедра „Европеистика” на Софийския университет, бил е лектор в УНСС, НБУ, Центъра за европейски програми към Американския университет, Института по публична администрация, Дипломатическия институт и други. Авторът има богат опит в проекти и обучения, насочени към укрепване на институциите в Косово, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора, северната част на остров Кипър и други. От 2009 г. работи по различни проекти в Косово, което му дава възможност да придобие преки лични впечатления от развитието на страната. Има над 50 публикации в български и международни издания.

Европейският институт и Европейският информационен център „Европа Директно"- София организират публично представяне на книгата на Калоян Симеонов „Косово - поглед към бъдещето". Събитието ще се състои на 1 февруари 2012 г., от 18:00 часа, в зала "Средец" на хотел "Шератон". По този повод потърсихме за коментар нейния автор - Калоян Симеонов.

Какво ви мотивира да напишете книга за Косово?

Причините да напиша книга за Косово са много и най-различни. Но може би основната причина е да си припомним колко лесно можем да нарушим човешките взаимоотношения помежду си, да се отчуждим, а след това да поведем война едни с други. Това разбира се е валидно както по отношение на отделни етноси, каквито са албанците и сърбите в Косово, така и в личните взаимоотношения между отделните хора. Друга причина е да разкажа малко повече за съвременно Косово през погледа на един очевидец. Аз лично бях много учуден, когато за пръв път отидох на продължителна мисия в Косово през есента на 2009 г. и видях колко малко познаваме, а и колко малко разбираме за случващото се в тази страна.

За какво се разказва в книгата за Косово?

Когато започнах да пиша книгата, целта ми беше да очертая какви са бъдещите сценарии за развитие на новата държава, както и да опиша някои от личните ми впечатления от престоя за Косово. Но както знаете на Балканите всичко е история и Косово не прави изключение от това. Нямаше как да обясня какво се е случва днес, нито да се направи някаква прогноза за развитието на Косово, ако не се опише накратко и историята на неговите земи. При разказа на историята също се описва развитието на отношенията между албанци и сърби през различните векове. В книгата изключително много е акцентирано и на самото обявяване на независимостта на Косово през февруари 2008 г., както и на нейното признаване от другите държави до момента. Подробно са разгледани и събитията от последните три - четири години.

Косово е нова държава, обявила своята независимост на 17 февруари 2008 г., която се признава от все повече държави-членки на ООН. Въпреки това, Косово си остава „ябълка на раздора” на Балканския полуостров. Авторът се опитва не толкова да анализира историческите и политическите процеси, колкото да отправи поглед към човешките взаимоотношения между сърби и косовари, развили се изключително динамично последните години и довели до един от военните конфликти на Балканите в края на ХХ век. Сърби и косовари са създали собствени и напълно противоположни митове и истини за Косово. „Косово – поглед към бъдещето” – изборът на заглавието е в противовес на балканската ни склонност да вперваме поглед в миналото, което често ни пречи да живеем добре днес и да гледаме без задръжки или комплекси напред в бъдещето. В книгата е направен както преглед на основните исторически събития по земите на днешно Косово, така и анализ на настоящото развитие на новата държава. Изследването очертава и многобройните сценарии за Косово през следващите две десетилетия.

Защо избрахте това заглавие „Косово - поглед към бъдещето"?

Заглавието го избрах още от самото начало и след това не съм го променял. Искаше ми се да погледна напред и то малко по-оптимистично. Защото в Косово гледането назад не вещае много добро. Най-малкото защото там за последен път се  е водила война с много жертви и бежанци преди едва 13 години - основно през пролетта на 1999 г., като и ние все още си спомняме за бомбардировките и за ежедневните новини по телевизията. А когато има война и невинни жертви, знаете че трябва обикновено да минат няколко поколения, за да може малко по мирно, трезво и спокойно да успеем да погледнем напред в бъдещето. Освен това книгата завършва именно с подробно представяне на сценариите за развитието на Косово.

И какви са сценариите за развитие на Косово според Вас?

Сценариите за развитие на Косово се оказаха толкова много и толкова противоречиви, че е истинско предизвикателство да се опиташ да ги обобщиш. Основните сценарии, които съм разгледал в книгата са общо осем, като повечето от тях са пречупени през перспективата на Косово, а и на Сърбия да станат част от Европейския съюз. Да не забравяме, че както за Сърбия, така и за Косово тази перспектива е съвсем реална, макар и известно отдалечена във времето. Но тя е основния шанс да се запази мира в Косово, който и в момента е много крехък и който се застрашава от многото провокации и от двата етноса в страната. Преобладават относително по-оптимистични сценарии, включително и със запазването на сегашните граници и статут на двете държави. Не липсват обаче и по-драматични сценарии, както и сценарии, които са свързани с нова промяна на границите на Балканския полуостров. За тези сценарии са очертани основните положителни и отрицателни страни, а също така възможностите и опасностите, които са свързани с тях. Освен тези осем сценария, в книгата са посочени и някои други по-малко вероятни за развитие сценарии. Все пак не е изключено на практика развитието на близкото бъдеще на Косово да се окаже някаква сложна комбинация от два или повече от сценариите.

Има ли отражение върху България развитието на събитията в Косово?

Безспорно почти всичко, което се случва в Косово има отражение и в нашата страна. Да не забравяме, че въпреки факта, че нямаме обща граница с Косово, разстоянието между София и Прищина по шосе е малко над 300 км., а по права линия е още по-кратко. В книгата също се отбелязва влиянието на развитието на събитията в Косово и различните сценарии както за България, така и за другите държави от региона.

За кого е предназначена книгата?

Книгата е предназначена за българския читател и се опитва да представи повече или по-малко непознатото Косово. Тя има както исторически и политически контекст, така също се опитва да опише етно-демографската картина в Косово. Посочени са и основните икономически тенденции в страната. В нея има също много карти и снимки, които нагледно представят днешно Косово. Накратко, всеки може да намери по нещо интересно в нея. В книгата съм посочил и много цитати на Антоан дьо Сент Екзюпери. На пръв поглед е малко странно да има нещо общо между известния най-вече с книгата си „Малкия принц", но и с други свои произведения френски писател и Косово. Оказва се обаче, че не е така. Ако прочетете книгата, предполагам и Вие ще се уверите в същото.

Какво е основното послание на книгата?

Основното послание в книгата е, че трябва да общуваме повече едни с други и че преди да вдигнеш ръка и да посегнеш на другия, затова че той има различно мнение или възглед, преди да нанесеш „своя удар", може би е по-добре да се опиташ да вникнеш в аргументите и мотивация на човека срещу теб. Може би тогава ще има не само повече мир, но и повече разбирателство между самите нас.

 

Успех на представянето на книгата!

Благодаря.



 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia




Tyxo.bg counter