Europe.bg
  Hauptseite - Europäisches Parlament - Nachrichten
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Europäisches Parlament / Nachrichten

  • A+
  • A-
28-04-2014

Ивайло Калфин: Не съществуват предпоставки България да подновява диалога за добив на шистов газ

Спирането по политически причини на строежа на „Южен поток“ е неприемливо и ще донесе загуби за България. Проектът е от голямо значение, както за страната ни, така и за ЕС. Това заяви в ефира на радио „Дарик“ евродепутатът и водач на листата на АБВ за предстоящия вот Ивайло Калфин, цитиран в съобщение на пресофиса на политическата формация.

 „Южен поток“ е важен проект и за България, и за ЕС. Той не е допълнителна зависимост от Русия и това много ясно трябва да се каже. Той подменя нестабилната доставка на природен газ през Украйна“, посочи Калфин. Според него, за съжаление, обективният анализ на събитията в Украйна показва индикации за дългосрочна нестабилност и проблеми в региона. Там и самата мрежа за пренос на синьо гориво е в лошо състояние. Има възможности и за политически натиск, а ние имаме интерес от стабилност в доставките на природен газ, подчерта евродепутатът.

Според Калфин идеята за единен енергиен пазар на Европа и бъдещо общо договаряне на цените, на които се доставя синьо гориво за държавите от съюза ще се отрази положително върху икономиката на България. По думите му в предложението за тази процедура не фигурира категоричното твърдение, че страните, които го подкрепят трябва да развиват шистовата технология. Евродепутатът още веднъж припомни категоричната си позиция, че страната ни не трябва да подновява дебата за добив на шистов газ, ако не бъде предложен нов, коренно различен метод за сондаж, който да гарантира защита на околната среда и здравето на хората. В тази връзка Калфин подчерта и отношението си към ГМО, като посочи, че законодателството около неговото ограничаване не следва да бъде либерализирано.

Ивайло Калфин коментира и предложенията за общо еврозаконодателство по отношение на  корупцията и организираната престъпност, като заяви, че идеята ще спомогне за редуциране на проблема. Евродепутатът посочи и че подкрепя идеите за създаване на единна емиграционна политика за ЕС. Според него само така всички държави ще носят солидарно тежестта от миграционния процес, която понастоящем се поема предимно от граничните в съюза държави.

В отговор на журналистически въпрос Ивайло Калфин коментира и ситуацията около бъдещото разширяване на ЕС. Според него вероятността това да се случи в следващите няколко години е малка. Сред държавите, които са близо до членство в обединена Европа според евродепутата са Сърбия и Черна гора, въпреки че около кандидатурите им има още много въпроси. По отношение на присъединяването на Македония той посочи, че съседката ни трябва да спре да изопачава историческата действителност, както и да прекрати безсмислените и неоснователни опити за политическа конфронтация и репресиите спрямо гражданите с българско самосъзнание на нейна територия.

В заключение Калфин подчерта и значимостта на процесите, насочени към допълнителна интеграция, които текат в държавите от еврозоната. Според него България трябва да заеме активно участие при вземането на бъдещите решения за преструктуриране на ЕС. В противен случай страната ни може да попадне в периферията на обединена Европа, без право на активно участие при вземането на управленските решения на Стария континент, посочи той.



 
Заедно
Aktuelles
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Analysen
 
 
 
    mehr 
Nachrichten
 
 
 
    mehr 
Nachrichten vom EP
 
 
 
    mehr 
Analysen
 
 
 
    mehr 
Portal EUROPA presentiert
 
 
 
    mehr 
Europäisches Parlament
 
 
 
    mehr 
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia