Europe.bg
  Hauptseite - Europäisches Parlament - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Europäisches Parlament / Analysen

  • A+
  • A-
30-09-2009

Основни акценти от онлайн дискусията с Ханс-Герт Пьотеринг

Германският евродепутат Ханс-Герт Пьотеринг (ЕНП), доскорошен председател на Европейския парламент, участва в 30-минутна онлайн дискусия на Портал ЕВРОПА на тема „Позицията на Германия в Европейския съюз след националните парламентарни избори".

В рамките на чата интерес предизвикаха няколко теми - какво се променя в Германия след парламентарния вот, по избора на нова Европейска комисия, по ратификацията на Лисабонския договор и по разширяването на ЕС.

Немският евродепутат, представител на управляващата Християндемократически съюз /ХДС/, заяви, че е доволен от вота  в Германия на 27 септември, който осигури втори мандат на канцлера Меркел. Той поясни, че ново правителство на ХДС с либералите е по-добре, отколкото голяма коалиция. „Разбира се, бих искал да видя моята партия - ХДС в по-силна позиция. Жалко е, че избирателната активност беше ниска и това се дължи на факта, че нямаше големи конфронтации по време на предизборната кампания", поясни той.

Читателите зададоха конкретни въпроси, свързани с избора на нова Европейска комисия. Пьотеринг не посочи име на нов немски еврокомисар, но поясни, че това е въпрос на преговори между новите коалиционни партньори.

По отношение на България евродепутатът заяви, че не може да изрази мнение по евентуална кандидатура на страната ни, защото „не познавам нея или него". На конкретно запитване относно възможността външният министър и бивш евродепутат Румяна Желева да стане следващия български еврокомисар, той отговори: „Това би бил много добър избор".

Пьотеринг определи успешния кандидат за еврокомисар така: „Комисарите трябва да са опитни и да имат добри отношения с Европейския парламент".

Бившият председател на ЕП отговори на серия въпроси, свързани с разширяването на ЕС към Западните Балкани и Турция. Той припомни позицията на християндемократите, че те подкрепят привилегировано сътрудничество с Турция, а не пълноправно членство. „Членството на Турция в ЕС е едно, а присъединяването на страните от Западните Балкани - друго нещо. На преди каквото и да е разширяване, ни трябва Лисабонския договор", обясни Пьотеринг. Той изрази надежда Хърватия да се присъедини към ЕС до две години.

Евродепутатът каза, че е оптимист и очаква положителен изход от втория референдум по Лисабонския договор в Ирландия на 2 октомври. Пьотеринг изрази надежда и за скорошно подписване на договора в Чехия, където президентът Клаус засега отлага това.

Немският политик поясни, че е въпрос на национално законодателство дали новият европейски договор ще се одобри от парламента или с допитване до народа. „В Холандия и Франция референдумът е възможност, но по изключение. В Ирландия той е задължителен", каза Пьотеринг в отговор на въпрос дали трябва французите и холандците отново да се произнесат по него, след като са отхвърлили веднъж проектоконституцията на Европа.

Бившият председател на ЕП коментира и развоя на отношения България - Германия. Той ги определи като „добри" и препоръча двете страни да направят усилие за подобряване на „политико-икономическата и социална ситуация". Пьотеринг обясни, че вече е започнал да изгражда добри отношения с българските евродепутати. „Ние имаме много нови членове в ЕП, приблизително 50%. На тях им е необходимо повече време да свикнат с работата в него. Но добрите връзки между по-младите и по-опитните евродепутати като мен винаги помагат за общия успех", поясни той.

Вижте ТУК пълна стенограма от разговора с Ханс- Герт Пьотеринг (на английски език). Кратко резюме на дискусията четете ТУК

 


Онлайн-дискусиите са част от проекта „Взаимодействаме с Европейския парламент" , който се осъществява от Европейския институт, Центъра за модернизиране на политики и Портал ЕВРОПА с финансовата подкрепа на ЕП. Повече за проекта - ТУК . Допълнителна информация за организациите, които го изпълняват, търсете ТУК . Повече за онлайн-чатовете досега - ТУК .



 
Заедно
Aktuelles
 
 
 
    mehr 
Radio Sendungen
 
 
 
    mehr 
Analysen
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Interaktiv
 
 
 
    mehr 
Ereignisse
 
 
 
    mehr 
Europäisches Parlament
 
 
 
    mehr 
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia