ЕК Е ЗАДЕЙСТВАЛА ПРОЦЕДУРА ЗА ЗАБАВЯНЕТО НА ВЪВЕЖДАНЕТО НА ТЕЛ.112 СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ
През 2007 г. държавата е отпуснала 48 млн. лева за доизграждане на системата, които са разпределени между четири институции. "Надявам се до средата на годината да внесем в Министерски съвет закон за телефон 112, така че до края на годината да бъде гласуван", каза министърът. Целта е до края на годината да има система, а в началото на 2009 г. да работи и номерът в цялата страна и да има действащ закон.
ЕК предупреди многократно България през 2007 г. , че може да й бъдат наложени сериозни санкции заради неизпълнението на ангажиментите по тел. 112., припомня Портал ЕВРОПА. Въвеждането на единния номер за спешни ситуации е ангажимент, поет по глава 19 „Телекомуникации и информационни технологии" от Договора по присъединяване на България към Европейския съюз.
През октомври 2007 г. ЕК заведе дело срещу страната ни в Европейския съд в Люксембург именно заради липсата на достъп до номер 112. Тогава подобни дела бяха заведени и срещу Полша и Латвия, а срещу Румъния бе започната процедура.
Евродепутатът Душана Здравкова (ЕНП-ЕД - ГЕРБ) изпрати питане до еврокомисар Вивиан Рединг, чийто ресор са информационната сфера и медиите, по темата.
"Комисията е осведомена за сериозните закъснения от страна на българските власти за предоставяне на достъп на всички граждани до европейския номер за спешни повиквания 112", се казва в отговора на Рединг. В текста се припомня и, че поради липсата на достъп до номер 112 от фиксирани или мобилни телефони в България, Комисията реши да започне процедура за нарушение срещу България през октомври 2007 г.
Комисар Рединг потвърди пропуските на българското правителство и съобщи, че Комитета за регулиране на съобщения към ЕК подготвя въпросник, с който ще изисква подробна информация от всички държави-членки, включително България, относно въвеждането на номер 112.