20 ЕВРОПЕЙЦИ, СРЕД КОИТО ЕДИН БЪЛГАРИН, ДОСТОЙНИ ЗА ПОСТА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ – КАЗВАТ ЧИТАТЕЛИТЕ НА ПОРТАЛ ЕВРОПА
Онлайн-анкетата на Портал ЕВРОПА „Кой според вас трябва да стане първият председател на Европейския съвет?” продължава във втората си фаза – директна номинация, след първия етап на отворени предложения за имена.
За десет дни – в периода 6 – 16 февруари 2008 г. – читателите на Портал ЕВРОПА посочиха общо 20 имена на видни фигури от европейския обществен живот, които според тях са достойни да бъдат номинирани за пръв титуляр на поста председател на Европейския съвет – пост, който се въвежда съгласно Договора от Лисабон.
Припомняме, че Лисабонският договор влезе за ратификационна процедура в българското Народно събрание ден по-рано: на 5 февруари, когато и стана „Тема на месеца” от нашата мащабна информационно-комуникационна кампания „Говори с Европа”, съфинансирана по План Д на Европейската комисия за демокрация, диалог и дебат.
Сред двайсетте имена се откроява това на само един българин: първият наш еврокомисар Меглена Кунева. Най-много номинации в предварителната фаза на анкетата обаче получават чуждестранните известни политически и обществени фигури – фаворит сред читателите е Тони Блеър, следван от Никола Саркози, Романо Проди и Жозе Барозо.
Анкетата ще продължи до 29 февруари, когато ще обявим името на личността, събрала най-много онлайн-гласове като най-подходящ кандидат за първи председател на Европейския съвет.
| |
Идеята на редакцията е да насърчи българските граждани да изразяват мнения, да защитават позиции и да повишават своята лична съпричастност по действително значими общоевропейски въпроси, които вълнуват гражданите на страните-членки като цяло. Това ще спомогне за повишаване на самочувствието на българите като европейци.
Освен номинацията за бъдещия пръв председател на Европейския съвет, нашата анкета съдържаше и няколко въпроса, свързани със степента на познаване на Лисабонския договор и ролята, която следва да играят националните и европейските институции за неговото разясняване на гражданите. Според нашите читатели разяснителните действия на националните институции в държавите-членки на ЕС, включително в България, предшестващи подписването на Лисабонския договор от лидерите на 27-е, са били недостатъчни. На ниво ЕС Брюксел – в лицето на Комисията – също можеше да направи повече, за да знаят всички европейски граждани какво точно предвижда Договорът – и то не постфактум, а още по време на съставянето му – смятат още читателите на Портал ЕВРОПА, както сочат резултатите от анкетата.
На въпроса „Вие лично чувствате ли се европейски гражданин?” читателите на Портал ЕВРОПА се разделят почти наравно: 51% споделят – „Още не”, 46 на сто казват – „Вече да”, останалите 3% все още не могат да преценят.
За участие в анкетата – натиснете ТУК.
Повече за двайсетте фигури, номинирани от читателите досега, вижте ТУК.
Резултати от анкетата за познаването на Лисабонския договор – вижте ТУК.
Всички наши публикации, свързани с Лисабонския договор, вижте ТУК.