Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Aktuelles
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Aktuelles

RSS
  • A+
  • A-
13-06-2008

Ирландците за Лисабонския договор - 53.66% "Не!" vs. 46.34% "Да!" (към 17.30 ч.)

По данни от уебстраницата на Комисията за референдума - referendum.ie, към 16:00 часа българско време 57.58% от избирателите са гласували “против”, а 42.42% - “за”. Извадката е от досега проверените бюлетини при електорат от 3 051 278 избиратели. Към 17.30 картината беше малко по-различна (вж.заглавието). 

 


Ирландия казва "Не!" на Лисабонския договор, сочат неокончателните резултати от референдума.

Обзор на Портал ЕВРОПА.

В 37 от 43 избирателни райони доминира “не”. Едва в 6 района поддръжниците на Договора са повече от неговите противници.

Ирландският първи дипломат коментира: "Това е урок за Европа и Ирландия да заздравим връзките си с избирателите." Още коментари вижте в рубриката "Анализи".

Лагерът на гласувалите с "не" на ирландския референдум за Лисабонския договор в Дъблин води според неофициални резултати от преброяването, съобщени от представители на политическите партии, които наблюдават гласуването в избирателните урни.

“Интернешънъл Хералд трибюн” пише, че Лисабонският договор е получил подкрепа сред представителите на средната класа от Южен, Югоизточен Дъблин с разпределение “за” и “против” 60:40%, съобщава rte.ie.

По данни от 43 избирателни райони активността е към 45% или по-висока от първия референдум за Договора от Ница. Официалните резултати се обработват и ще бъдат обявени от Комисията по референдума в Дъблин. По-ясна картина на ситуацията може да се очаква след пристигането на първите официални резултати от избирателните секции към 12-13 часа по обяд местно време.

Електронното издание rte.ie допълва, че според проучването поддръжниците на новия европейски договор са били по-склонни да гласуват, а ниската избирателна активност е по-скоро лоша новина за неговите противници.

Ирландия е единствената държава-член на ЕС, в която Договорът от Лисабон се подлага на всенародно допитване.

Министърът на външните работи Майкъл Мартин заяви, че недостатъчната информираност за Лисабонския договор е основната причина за недостатъчната му подкрепа сред избирателите, предаде Ireland.com. Мартин ръководеше кампанията за подкрепа на договора. “Хората казваха, че не знаят достатъчно за Лисабонския договор”, призна той и определи това като “основателна причина”.

М.Мартин

Според министъра ирландците са останали с впечатление, че с новият европейски договор “се отнема твърде много власт”. Той поясни, че това е урок за Европа и Ирландия да заздрави връзките си с избирателите.

"Ако ирландският народ реши да отхвърли Лисабонския договор, съвсем естествено е, че няма да има Лисабонски договор" - заяви в четвъртък вечерта Франсоа Фийон, министър-председател на Франция, която поема от 1 юли ротационното председателство на ЕС.

Влиятелният вестник "Дневник" коментира, че ако окончателните данни потвърдят този резултат, това означава спиране на институционалните реформи, отново объркване на дейността на Брюксел и много голяма вероятност от натиск за разцепване на съюза на две скорости - една група държави, които искат засилена интеграция и друга, които желаят повече самостоятелност или не са способни да достигнат нивото на първите.

Хронологията

Броенето на гласовете в проведения референдум започна тази сутрин в 9 часа. Ирландските власти обявиха, че ако разликата в гласуването между "Да" и "Не" е по-малка от 10 000 гласа, ще има пълно повторно преброяване във всички избирателни райони, а крайният резултат ще бъде обявен в 21 часа местно време.

 

Сн:"Irish Times"

Междувременно ирландският вестник "Индипендънт" пише, че политици от лагера на привържениците на Лисабонския договор са изразили притеснения относно крайния резултпат, допълва изданието.

"Не"-то доминира в големите градски райони. Агенциите пишат в петък по обяд за констатирано съотношение 60 към 40 % в полза на "Не" в столицата Дъблин. Избирателната активност е била по-висока от предварително прогнозираната. Според данните в пет избирателни района в ирландската столица повечето избиратели са гласували с "не", в три района гласовете са разпределени поравно, а в един преобладават привържениците на договора. Кореспонденти на обществената телевизия съобщиха от други части на страната, че според първите неофициални резултати от преброяването преобладават гласувалите с "не".

По данни от предварителните преброявания в Югозападен Дъблин разпределението на гласовете “ против” и “за” Лисабонския договор е 60:40%. Подобна е ситуацията и в райони Север - Запад, Север-Изток и централен Дъблин, съобщи Ireland.com.

В Западен Лимерик 59% от избирателите са отхвърлили Лисабонския договор. В Корк данните сочат също превес на противниците на договора. В Килдеър също отношението на гласовете “за” и против” е следното: 43:57 процента.

Според предварителните проучвания лагерът на противниците на Лисабонския договор има силни позиции в селските райони, сред работниците. По-малка подкрепа за отхвърлянето на договора, отколкото очакваната, се регистрира сред средната класа в покрайнините на града и в провинцията.

По предварителни данни 40% от 3-те милиона избиратели са участвали в гласуването спрямо 21 часа на 12 юни. Към затварянето на избирателните урни - 22 часа 50 от ирландците са упражнили правото си на глас. По-висока активност на референдума се регистрира в градовете.

Очаква се френското и германското правителство да излязат с обща декларация по-късно днес, след като бъдат официално обявени резултатите от референдума в Ирландия. В понеделник в Люксембург ще се проведе заседание на външните министри на ЕС, където резултатите от гласуването ще бъдат основна тема на обсъждане.

Всичко за Лисабонския договор – ТУК.

ЧУЙТЕ: Практически прочит на Лисабонския договор – отзвуци от кръглата маса, организирана от Портал ЕВРОПА.

В коментар пред Портал ЕВРОПА журналистът от "Айриш Таймс" Патрик Смит каза: "Мисля, че много от европейските ни партньори ще посочат финансовите облаги за Ирландия от ЕС като причина за недоумение защо бе отхвърлен договорът. Това обаче няма общо - хората смятат, че Брюксел е твърде отдалечен от тях и твърде бюрократизиран. За мен в голяма степен това бе вот против институциите, хората искаха да бъде чут техният глас."

Какво следва?

Директорът на Европейския институт Юлиана Николова коментира пред Портал ЕВРОПА, че според нея е необходимо Франция спешно да преформулира своите приоритети като бъдещ ротационен председател на ЕС. По думите й основен акцент в дейността на Париж трябва да е излизането от новата институционална криза, в която попада ЕС след ирландския референдум. "Сега имаме по-малко време за губене, отколкото при предишната криза с Конституционния договор", каза Николова.

Според сайта на телевизия rte един от възможните сценарии след отказа на ирландците да подкрепят Лисабонския договор, е Ирландия да проведе ново всенародно гласуване по-късно тази година, след преговори на политическо ниво, така че да се запази възможността страната да го ратифицира. Така останалите 26 страни-членки на ЕС могат да продължат процеса на одобрение, като Дъблин “ги настигне”.

Според противниците на договора, неговото отхвърляне дава възможност да се предоговорят спорните клаузи на европейско ниво, така че Ирландия да постигне своето.

На европейско ниво отказът на ирландците да одобрят Договора за реформа на ЕС означава, че ЕС ще продължи да функционира по досега съществуващите договори.

Председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу вече каза, че няма резервен план. Чехия, която застъпва като председател на ЕС от януари 2009 г., обаче подготвя план “В”.

Снимка: илюстрацията е от обществена кампания в полза на ратификацията на Лисабонския договор



 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia