Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Aktuelles
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Aktuelles

RSS
  • A+
  • A-
13-09-2010

Анализатори критикуват липсата на санкции в „Европейския семестър”

Плановете страните-членки да представят бюджетите си на Брюксел бяха поставени под въпрос от анализаторите, които твърдят, че новата система не налага санкции. Тя ще допринесе много малко за възстановяването на конкурентоспособността, съобщава Еурактив.

Експертите не са впечатлени от постигнатото  споразумение от финансовите министри, според което държавите ще трябва да предоставят на Брюксел бюджетните планове преди те да бъдат гласувани в националните парламенти.

В рамките на т.нар. „Европейски семестър", финансовите министри ще се срещнат през март, за да определят основните икономически предизвикателства. Правителствата ще представят своите средносрочни бюджетни приоритети и ще изготвят национални програми за реформи.

ЕК и европейските финансови министри ще оценят плановете и ще предоставят своите политически съвети през юни и юли, преди държавите-членки да финализират бюджети за следващата година.

Новият режим влиза в сила през следващата година. Той цели да бъдат открити несъвместимост и липса на баланс, преди да бъде повторена гръцката дългова криза.

Това е първото конкретно предложение на работната група, оглавена от президента на ЕС Херман ван Ромпой за икономическото управление в ЕС, което е одобрено от финансовите министри и е смятано от Комисията като „голямо подобрение".

Въпреки това критиците твърдят, че в плана няма ясно очертани санкции, които могат да бъдат наложени, ако страна-членка не приеме „съвета" на Брюксел, след като ЕК разгледа бюджетния план. Налагането на по-строги мерки носи своите предизвикателства, тъй като тежките наказания, като например прекратяването на правото на вот, ще изисква промяна на договорите. Налице са и опасенията на малките страни-членки, че всички наказания или политически последствия ще ощетят повече малките държави, отколкото по-големите.

Изпълнителната власт на ЕС иска да бъдат налагани санкции на страните-членки, които нарушават Пакта за стабилност и растеж. ЕК вижда участието в Европейския семестър като част от националните задължения за икономическа хармония.

В края на септември, Комисията ще предложи законодателен пакет за засилване на фискалното и макроикономическо наблюдение, който ще включва „по-ефективни стимули и санкции".



 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia