Евростат: България изостава сериозно по иновативна дейност и сътрудничество
52% от компаниите в индустриалния сектор и сектора на услугите в ЕС са обявили иновативна дейност между 2006 и 2008 г. От страните-членки най-висок дял предприятия с иновационна дейност за този период се наблюдава в Германия (80% от всички фирми), Люксембург (65%), Белгия и Португалия (по 58%), както и Ирландия (57%), а най-нисък в Латвия (24%), Унгария (29%), Литва (30%) и България (31%).
Тази информация е предоставена от проучване на Евростат за иновациите и се отнася за всички страни-членки на ЕС, Норвегия и Хърватия. Проучването съдържа широк спектър от индикатори за иновационните дейности на предприятия и за първи път предлага данни за иновации в полза на околната среда.
35% от фирмите в ЕС с иновационна дейност са си сътрудничали в периода 2006-2008 г. с други фирми, университети или обществени изследователски институции, докато останалите 66% са използвали вътрешни ресурси за иновационната дейност. Най-голям дял на иновативно сътрудничество е имало в Дания (57% от иновационно дейните предприятия), Кипър (51%), Белгия и Естония (по 49%), а най-нисък в Румъния (14%), Италия (16%), България и Латвия (по 17%).
В ЕС разполагат 11% от иновативно дейните компании с иновационно сътрудничество с партньор от друга страна-членка на ЕС, страна-членка на Европейската организация за честна търговия (EFTA) или страна-кандидатка, 3% са имали партньор от САЩ и 2% от Индия или Китай. Иновационното сътрудничество с европейски партньор е било най-застъпено в Словения (35%), Естония (33%), Белгия (30%), Люксембург (28%), Финландия и Словакия (по 26%), а най-слабо в Испания и Италия (по 4%), България и Ирландия (по 6%) и Германия (&%).