България търси съюзници за отпадане на националното съфинансиране към директните плащания в земеделието
На 17 ноември комисарят по земеделието Дачиан Чолош ще обяви основните идеи, по които ще се дебатира във връзка с разпределянето на парите за земеделие. Новите държави-членки настояват за по-справедливо разпределение на директните плащания и отпадане на историческия подход. Вишеградската четворка, България и Румъния се обединиха около искането за продължаване схемата СЕПП.
"Ако разрешението за национално съфинансиране на земеделието остане в сила и след 2013 година, България ще продължи да е неравнопоставена с останалите страни. Затова официалната позиция ще бъде всички да получават поравно от евробюджета, без държавата да има право да добавя към получените субсидии", поясни министър Димитров. „Защото, очевидно е, че държавите с по-силна икономика биха могли да подпомагат фермерите си съответно повече, което автоматически поставя държавите, които са с по-слаба икономика, в неравностойно положение още от тоя етап".
Другата тема, за която страната ни ще търси съмишленици сред новите страни-членки, е изравняване на субсидиите за българските фермери с колегите им от останалите страни. В момента у нас земеделците получават 40 процента от това, което получават другите европейски земеделци.