БЪЛГАРИЯ НЕ МОЖЕ ДА ИЗПЪЛНИ ЕВРОПЕЙСКАТА КВОТА ЗА ВИНО
България не може да изпълни квотите за производство на вино и спиртни напитки отпуснати от ЕС, съобщиха днес от Асоциацията на производители, вносители и търговци на спиртни напитки /АПВТСН/. На пресконференция председателят на сдружението Павлин Найденов обясни в отговор на въпрос на БТА, че квотата за производство на грозде, предназначено за винопроизводство и спиртни напитки отпусната от Европейския съюз, е 1553 хиляди декара. От нея в момента е изпълнена по- малко от една десета. Най-оптимистичните предвиждания са до 2007 година да бъдат покрити 50 - 60 процента от нея.
Последиците засягат както самия бранш на винопроизводството, така и републиканския бюджет, тъй като постъпленията от акцизите върху винопроизводството и спиртните напитки са важна част от държавните приходи, сподели г-н Найденов. Според него фактът, че не сме усвоили отпуснатата от ЕС квота, ще затрудни достъпа на винопроизводителите до различни програми за субсидиране на Европейския съюз в бъдеще. Това ще доведе до по-малко производство на вино и спиртни напитки от законно регистрирани производители създаване на благоприятна среда за развиване на контрабанден внос и производство на вино и спиртни напитки. Според доклад на Европейската комисия в следващите 15 години най-големи производители и износители на грозде и спиртни напитки ще бъдат Турция, Молдова, Украйна и Русия. Председателят на АПВТСН смята, че това прави България неконкурентоспособна на европейския пазар.
Едно от решенията според Павлин Найденов е плавното увеличаване на акцизите върху виното и спиртните напитки, което би могло да стимулира производителите. В момента се предвижда акцизът върху градус алкохол да се вдигне от 7,5 до 11 стотинки. ЕС е определил минималната стойност на акциза върху спиртните напитки да е 13 стотинки на един градус, но това е много рязък скок за българските винопроизводители, каза Павлин Найденов.
Асоциацията на производители, вносителите и търговците на спиртни напитки е създадена с цел да защити интересите на тази браншова сфера в процеса на цялостно интегриране в Европейския съюз.