Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Aktuelles
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Aktuelles

RSS
  • A+
  • A-
19-05-2006

РАЗШИРЯВАНЕТО НА ЕС ЩЕ СЕ ЗАБАВИ СЛЕД КАТО БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ ВЛЯЗАТ В СЪЮЗА

Разширяването на Европейския съюз ще се забави след като България и Румъния се присъединят към блока. Вероятно нови държави няма да бъдат приемани докато не влязат в сила институционалните и бюджетните реформи, което няма да стане преди 2009г. Това заяви еврокомисарят по разширяването Оли Рен.

Според Рен 25-те страни-членки трябва да използват времето, за да подобрят работата на европейските институции, които не са много стабилни, както и да убедят обществото от ползите от “големия бум” с приемането на 10-те източноевропейски държави през 2004 г. “Тъй като имаме много години преди следващото разширяване, трябва да се фокусираме върху незабавното подобрение на капацитета за работа на ЕС, а не само за абстрактната му възможност да възприема държавите в бъдеще”, заяви той в реч пред Европейския политически център.

Тази седмица Европейската комисия отложи решението си за дата за присъединяване на България и Румъния с пет месеца и това няма да стане ясно поне до октомври. По-рано ЕК прекрати преговорите със Сърбия и Черна гора заради неуспеха на Белград да предаде Ратко Младич в Хага до 1 май. Тези закъснения изпращат сигнал за кандидатките и общественото мнение, че ЕС е сериозен що се отнася до условията за членство.

ЕС обаче трябва да изпълни обещанията си за следващата вълна от желаещи да се присъединят, каза още Оли Рен. “Страните, които в момента искат да влязат в ЕС се влачат по пътя към съюза, а не препускат като Евростар или високоскоростен влак”, каза още той. “Но ако им кажем, че пътуват наникъде само ще подкопаем имиджа си и собствения си стратегически интерес”, допълни Рен. Същевременно еврокомисарят призова за допълнителни действия от страна на ЕС, за да измъкне от изолацията северната част на Кипър, както и да се отворят турските пристанища и летища за самолети и кораби на Република Кипър.

Той допълни, че способността на ЕС да възприема държавите не е свързана с географските критерии, а с това доколко съюзът може да ги приеме и да се справи с тях. Оли Рен отправи критика и към идеята за “третия път”, тоест да се даде статус на Турция, който да не е нито пълноправно членство нито страна-кандидатка.



 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia