“ЧЕРВЕНИТЕ” ОБЛАСТИ СА ДРУГАДЕ И СА ПОВЕЧЕ ОТ ТЕЗИ, КОИТО ПОСОЧИ ЕК
В това са категорични 112 читатели на Портал ЕВРОПА, попълнили анкетата ни “Бъди еврокомисар по разширяването за 27 минути!” Те оцениха напредъка на България за последното полугодие в 27 основни сфери, определени като проблемни в предишния мониторингов доклад на ЕК – от есента на 2005 г.
Анкетата няма претенции за представителност, но сочи, че общественото мнение е по-критично от констатациите на Оли Рен, формулирани в мониторинговия доклад от 16 май.
Според читателите на Портал ЕВРОПА, области като борба срещу измамите и корупцията, полицейското сътрудничество и борбата срещу организираната престъпност са по-малко тревожни, отколкото области като тромавото правораздаване, обществените поръчки, въздушен транспорт и акцизи.
Ако в доклада на ЕК тревогата е за парите от структурните фондове, то притесненията на читателите на Портал ЕВРОПА са не толкова в самото им харчене, а в недостатъчния административен капацитет на България да ги усвоява.
Вместо “червения” картон, даден от Оли Рен за разплащателна агенция и Интегрирана система за администриране и контрол (ИСАК) в областта на земеделието, читателите на Портал ЕВРОПА дават “жълт”.
Подобно е и положението със сферата “финансов контрол върху разходите за структурните фондове” – ако Оли Рен рисува това в “червено”, едва 37% от читателите на Портал ЕВРОПА са съгласни с него, а 47% предпочитат “жълтата” оценка.
Българското обществено мнение обаче заменя “жълтия” картон на Оли Рен с “червен” по отношение на ефективността на съдебната система и досъдебната фаза, тромавото правораздаване и липсата на отчетност на магистратите.
“Зелената” светлина, дадена от Оли Рен в областта на обществените поръчки, е “жълта” и даже “червена” в очите на читателите на Портал ЕВРОПА – 83% от анкетираните не смятат, че България е изпълнила успешно препоръките за прилагане на acquis в областта на обществените поръчки.
Изводът е, че нагласата на респондентите на Портал ЕВРОПА е коренно различна от заключенията и в т.нар. “Граждански доклад” на “Отворено общество”, както и от данните за организираната престъпност на Центъра за либерални стратегии, с който си служеше МВР в дните преди 16 май.
83% от респондентите са с висше или повече от висше образование. 55 на сто от попълнилите анкетата имат заетост цял работен ден, а на второ място по дял са хората със собствен бизнес или упражняващи свободна професия: 23%.
Пълния анализ на анкетата и резултатите четете тук.