Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Aktuelles
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Aktuelles

RSS
  • A+
  • A-
27-05-2006

ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪНШНИ МИНИСТРИ УМУВАТ ЗА ЕВРОКОНСТИТУЦИЯТА И РАЗШИРЯВАНЕТО

Париж и Хага ще искат свръхстроги предпазни клаузи в преговорите с Турция и страните от Западните Балкани

Днес и утре външните министри на страните-членки на ЕС се събират в живописен манастир край австрийската столица – Клостернойбург – за провеждане на ключови разговори, касаещи бъдещето на ЕС. EUOBSERVER съобщава, че край Виена ще изпъкнат дълбоките различия на страните-членки във връзка с конституционния договор на Съюза, въпреки че идеята на Австрия – ротационната страна-председател на ЕС – е да организира тази среща, именно за да изглади разногласията.

Освен първите дипломати и най-близките им сътрудници, на срещата този уикенд ще присъстват председателят на ЕК Барозо, както и еврокомисарите по комуникации Маргот Валстрьом и по външни отношения Бенита Фереро-Валднер.

EUOBSERVER цитира австрийски дипломат, според когото темите на срещата днес и утре покриват най-важното от дневния ред на срещата на върха на ЕС, която ще се проведе на 15 и 16 юни в Брюксел.

Дипломатическата среща започва с формулиране на резултатите от едногодишния така наречен “период на разсъждение” след отрицателните референдуми за Европейската конституция във Франция и Холандия.

(В понеделник 29 май е годишнината от френския отрицателен референдум, който на практика стопира за 12 месеца развитието на ЕС. – бел. на Портал ЕВРОПА)

В статията на EUOBSERVER се казва още, че усилията на някои държави от ЕС да се вслушат в общественото мнение по въпросите на бъдещето на ЕС, само още повече е объркало картината – например в Холандия половината от анкетираните смятат, че промените в ЕС се случват твърде бързо, а заедно с това 70% се обявяват в подкрепа на единната европейска политика за убежището. Австрийският канцлер Шусел е цитиран да нарича “шизофренични” резултатите от последните социологически проучвания на ЕК “Евробарометър”.

В дебата за конституцията и разширяването на ЕС се очаква Франция и Холандия да кажат, че причина за отрицателните референдуми е било “безконтролното разширяване” на Съюза. Париж и Хага ще предложат планове за забавяне на бъдещите разширявания, най-важната част от които е, формулирането на максимално строги предпазни клаузи за кандидатките за ЕС от Западните Балкани и Турция. Тази идея обаче не се нрави на новоприетите страни-членки като Словакия, както и от Великобритания.

Германия и Ирландия се противопоставят на плановете на Европейската комисия за даване на повече правомощия в правосъдието и борбата с престъпността на европейско ниво за сметка на националното ниво чрез намаляване възможността за вето на отделните държави – и всичко това според сега действащите европейски договори и правила. 
 
Една от темите за дискусия ще бъде, как – без приета конституция, т.е. без създаването на поста “европейски външен министър” и обща дипломатическа служба – гласът на Европа да се чува по-отчетливо на световната политическа сцена. Холандия например не иска въвеждането на длъжността “европейски външен министър” да се прави, така да се каже, “през задния вход”, т.е. чрез частични промени на сега действащите договори на ЕС. 

Утре, неделя, външните министри ще подготвят днешния ред на срещата на върха през юни в Брюксел.  Противоречието е, дали в проекта за заключителна декларация от срещата на върха, да бъде включван въпросът за Европейска конституция, или не. Белгия е “за”. Друг спорен въпрос е евентуалното преформулиране на ролята на националните парламенти в страните – членки. Европейската комисия призова парламентите да играят по-активна роля в наблюдението върху европейското законодателство. Очаква се председателят на ЕК Барозо да лобира за формулиране на т.нар. План 2007 – декларация, в която да се опишат ясно целите и ценностите на ЕС.



 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia