ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪВЕТ ТРЯБВА ДНЕС ДА ПОТВЪРДИ ДАТАТА ЗА ЧЛЕНСТВОТО НИ В ЕС
- Писмо на премиера до евро-лидерите: "Вярвам и се надявам".
- Очаква се Европейският съвет да потвърди датата 1 януари 2007 г., ако бъдем готови и направим необходимите усилия.
Днес в 18.45 българско време в Брюксел започва работната сесия на Европейския съвет, на която се очаква лидерите на страните-членки да потвърдят датата 1 януари 2007 г. за приемането на България и Румъния. Потвърждението ще бъде придружено с рутинната формулировка, че това ще стане ако те направят необходимите усилия и бъдат готови. Това пише вестник ДНЕВНИК.
Изданието припомня, че източници от Европейската комисия, съобщиха за "Дневник", че Комисията обмисля приемането на България и Румъния в Европейския съюз да е през 2007 г.. Служител на дирекция "Разширяване" в ЕК посочи, че при отлагане с година практически не са възможни много промени и затова членството от 1 януари 2007 г. е най-вероятно, но то ще бъде съпътствано от строго наблюдение.
След 22.00 часа вечерта се очаква обща пресконференция, на която ще бъдат обобщени резултатите от първата работна сесия на Европейския съвет, чиято работа продължава и утре сутринта.
Преди началото на форума в Брюксел министър-председателят се обърна с писмо към правителствените и държавните ръководители, участващи в Европейския съвет и до шефа на ЕК Барозу:
Правителството внимателно анализира доклада и след неговата публикация незабавно разработи план за действие с конкретни стъпки за изпълнение на направените препоръки. Мерките, залегнали в плана, бяха определени с помощта на Европейската комисия, за което сме й благодарни, изтъква в писмото си Сергей Станишев. Той информира своите колеги, че на 14 юни т.г. парламентът прие с голямо мнозинство декларация за успешното приключване на процеса на присъединяване на България към ЕС на 1 януари 2007 г. , с която българският парламент се ангажира да продължи с неотслабващ темп работата си по изпълнението на всички ангажименти в законодателната сфера, произтичащи от Договора за присъединяване към ЕС и от препоръките на последващите доклади на Европейската комисия. С тази декларация законодателите декларираха, че чрез своите правомощия и инструментите на парламентарния контрол ще окажат всестранно съдействие на изпълнителната власт и на всички български институции за изпълнение на плана за действие, приет от правителството, пише Сергей Станишев, цитиран от Правителствената прес-служба.
Изработеният от нас план за действие съдържа конкретни мерки за преодоляване на всички недостатъци, определени в доклада на Комисията и за постигане на необходимия напредък до есента на тази година. Особено важни сред тях са стъпките в областта на борбата с организираната престъпност и корупцията и завършването на реформата в съдебната система, законодателните мерки за прозрачност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни постове, както и на финансирането на политическите партии, изграждането на специализирани звена за борба с организираната престъпност в редица ведомства, се казва по-нататък в писмото на премиера.
Създадената работна група, която бе натоварена с преглед на законодателството и структурите в областта на защитата на финансовите интереси на ЕС, вече приключи своята работа и на основата на нейните предложения ще бъдат извършени изменения в съответната нормативна база и ще се укрепят координиращите структури и междуинституционалното сътрудничество. Доброто управление и контролът върху средствата от ЕС, ще бъдат гаранция както за интересите на ЕС, така и на България, обобщава премиерът Сергей Станишев.
Вярвам, че ще подкрепите усилията ни да бъдем напълно подготвени за членство в ЕС от 1 януари 2007 г. и се надявам, че Европейският съвет ще изпрати ясен окуражителен сигнал в тази посока, пише в края на писмото си министър-председателят Сергей Станишев, цитирано от Правителствената прес-служба.
Сред темите на сесията прави впечатление, че на първо място е изграждането на обща енергийна стратегия и след това идва въпросът за разширяването на Европейския съюз след приемането на България и Румъния, миграцията, способностите на ЕС за реагиране при кризисни и извънредни ситуации, външната политика, допълва ДНЕВНИК.
Очаква се лидерите на ЕС да удължат "периода на размисъл" за европейската конституция с още една година. Франция и Великобритания се споразумяха още миналата седмица обаче да настояват за възможно най-продължителен период за размисъл. Различните виждания за бъдещето на конституцията могат да бъдат обобщени в три групи - запазване на настоящия текст без никакви промени (поддържан основно от страните, които вече са го ратифицирали), цялостно отхвърляне на конституцията и нейното префасониране, за да стане тя по-приемлива за европейските граждани, пише изданието.
Ще бъде разгледан подготвеният от Европейската комисия документ "Европа и останалия свят: практични предложения за по-високо ниво на съответствие, ефективност и яснота", който изследва начините за укрепване на външната политика на ЕС без промени в действащия договор - се казва още в статията на вестник ДНЕВНИК.