ФЛАМАНДСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ РАТИФИЦИРА ПРИСЪЕДИНИТЕЛНИЯ НИ ДОГОВОР ПО-КЪСНО ОТ ОБЯВЕНОТО ПРЕД ЮНАЛ ЛЮТВИ
Парламентът на автономния район Фландрия (Белгийска федерация) одобри на 12 юли вечерта - със 79 срещу 29 гласа - Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС, става ясно от съобщение на МВнР.
Очакваше се тази ратификация да се случи "до няколко седмици, но преди края на юни" - както бе обявено на 30 май при визита във фламандския парламент на българска парламентарна делегация, водена от Юнал Лютви.
На дебата снощи, 12 юли, 29-тимата депутати от крайнодясната партия Влаамс Беланг са гласували против приемането на България и Румъния в ЕС.
"Срещу одобряването на Договора се обяви представителят на крайнодясната партия - Влаамс Беланг Карим ван Овермайре, който заяви, че неговата парламентарна фракция е против присъединяването на двете страни на този етап" - пише на сайта си МВнР днес.
Портал ЕВРОПА припомня, че в края на май Юнал Лютви се срещна с Карим ван Овермайре - който се оказа, че е и заместник-председател на Фламандския парламент и председател на Комисията по външни отношения и европейски въпроси.
"Ван Овермайре приветства на български нашата делегация, включваща още депутатите Пламен Ранчев, Антония Първанова и Йордан Величков... Няма да има проблеми при гласуването, беше категоричен Ван Овермайре" - съобщи на 30 май Радио България (БНР) под заглавие "Фламандският парламент ще ратифицира Договора за присъединяване на България към ЕС до края на юни".
*Илюстрация: Пресфото: БТА / Радио България
Радио България (БНР) припомня, че името на националистическата партия Влаамс беланг означава в превод "Фламандски интерес".
Радио България разказва за срещите на българската парламентарна делегация и заключава в съобщението си от 30 май:
"Новината, че фламандският парламент, доминиран от "Влаамс беланг", която има 34 от общо 124 депутати, ще одобри договора, е обнадеждаваща за скорошното финализиране на сложния процес на ратификация в Белгия, където текстът трябва да бъде одобрен от седем парламентарни структури."
Радиото цитира Юнал Лютви да казва, че българските депутати са дали "много изчерпателни и убедителни отговори" на редицата въпроси, зададени към тях от техните домакини.
"Това беше една изключително сериозна и полезна среща и смятам, че успяхме малко или повече да променим в положителна насока отношението на фламандските колеги към приемането на България в ЕС", отбеляза Юнал Лютфи.
Тъй поетото обещание не бе спазено непосредствено преди люксембургската ратификация на присъединяването ни, Портал ЕВРОПА помести алармираща публикация, вследствие на която посолството ни в Брюксел прати по електронната поща исканите справки.