УПРАВЛЯВАЩИТЕ ОБСЪЖДАХА ПОПРАВКАТА В КОНСТИТУЦИЯТА С ЧАРНОТА
Четвъртата поправка на Конституцията бе обсъждана два часа и половина вчера от депутати от мнозинството и ръководителят на отдела за България в генерална дирекция "Разширяване" Бриджит Чарнота, съобщава "Дневник".
Преди срещата депутати от мнозинството обясниха, че Чарнота трябва да каже какви точно промени са необходими, тъй като управляващите не са убедени в идеите си. Разговорът обаче е бил рутинен, а участниците са поели ангажимент да не разпространяват информацията.
Управляващите продлжават да нямат ясен план за това какъв да бъде точно органът за контрол над съдебната власт и как да бъде структуриран. Става дума за проекта за създаване на"Комитет за проверка на съдебната система", който трябва да замени действащия в министерството на правосъдието инспекторат.
Засега в проектотекстовете е записано само, че това ще е независим орган, и е описано кой и за какво ще може да го сезира. Няма яснота как ще бъде избирано звеното. По неофициална информация на Бриджит Чарнота дори не били представени различните варианти за сформирането му - по модела на Конституционния съд с квоти на парламента, съдебната власт и президента, да се назначава само от Народното събрание или да има гражданска квота. На евроексперта било казано, че се работи за отчетност на съдебната власт, както иска Брюксел.
Четвъртата поправка трябва да бъде внесена до средата на септември, като преди това, ако се наложи, ще бъде отново съгласувана с Еврокомисията.
Заедно с нея тройната коалиция планира да въведе промяна, постановяваща, че необходимият за работа на Народното събрание кворум от 121 депутати е задължителен само в началото на заседанията и при гласуванията.
Според управляващите по този начин ще се оптимизира работата на депутатите, които основно работят по комисии и в районите си, и нямало смисъл да присъстват на дебати по теми, по които не са запознати.