КРАЙНОДЕСНИТЕ В ЕП ЩЕ СЪЗДАВАТ СВОЯ ГРУПА, ОЧАКВА СЕ ДА УЧАСТВА И "АТАКА"
Крайнодесните партии ще увеличат влиянието си в Европейския парламент /ЕП/ след влизането на Румъния и България в ЕС на 1 януари, съобщава вестник „Gulf Times" от Обединените Арабски Емирства, цитиран от сайта kafene.net.
След продължилите години неуспешни преговори, беше постигнато споразумение с националистическите партии от двете новодошли страни в ЕС, което отваря пътя за създаване на 14 ноември за пръв път в историята на крайнодясна парламентарна група, съобщиха източници от ЕП.
Споразумението ще даде повече време за изказвания, повече депутатски места и повече средства на евроскептичните и антиимгрантски настроени евродепутати. Те обещават да използват всичко това, за да се противопоставят на изпадналата в криза евроконституция и за кампания срещу членството на Турция в ЕС.
"Изглежда, те вече разполагат с достатъчен брой членове, за да създадат крайнодясна политическа парламентарна група и съобщението за това ще бъде направено на следващата сесия на ЕП," каза един източник. "Те имат подкрепата на сродните партии в Румъния /Велика Румъния/ и България /Атака/ и това е катализаторът, който те очакваха."
Докато повечето партии в групата са в опозиция у дома, Лигата на полските семейства, част от управляващата коалиция в Полша, се съгласи да се включи, съобщи източникът. Разговорите се ръководят от белгийската Vlaams Belang и френския Национален фронт, докато другите, които се очаква да се включат са италианските Северна лига и Национален алианс, австрийската Алианс за бъдеще на Австрия и чешката Асоциация на чешките независими депутати.
Това става след серията от изборни успехи на крайната десница в Европа, които отразяват все по-голямата загриженост, свързана с имиграцията и разширяването.
Като създадат своя собствена група, крайнодесните в Европа ще получат значително по-голямо влияние. Групата ще може да получава и финансиране от ЕС на стойност 50 000 евро на член.
Един от преговарящите отказа да посочи дата за обявяване на създаването на групата, но каза, че "това е много по-вероятно от всякога до сега да се случи".
"Ние проведохме успешни разговори с румънските си колеги и продължаваме да разговаряме с българите, които могат да влязат в парламента," каза Филип Клайс от Vlaams Belang. "Ще се борим за повече национален суверенитет, мораториум върху имиграцията, особено от мюсюлманските страни."
Организаторите преговарят с румънските партии "Велика Румъния" и "Нова генерация" и с българската Атака.