УВЕЛИЧАВА СЕ РАЗДЕЛЕНИЕТО В ЕС ПО ВЪПРОСА ЗА КОНСТИТУЦИЯТА
Въпреки опитите на Германия да води преговорите за европейската конституция при закрити врати, различията между страните-членки излизат в публичното пространство, съобщава EUobserver.
Британският вестник „Таймс" съобщава, че Лондон ще откаже да приеме предлаганите институционални промени, освен ако не получи уверение, че няма да има „съживяване" на европейската конституция.
Вестникът съобщава, че британския премиер Тони Блеър иска мини-договор, който да включва промени в системата за гласуване и по-постоянно председателство на съюза вместо сегашната ротационна система.
Изданието посочва, че министъра на финансите и бъдещ премиер Гордън Браун е привърженик на още по-твърда линия и настоява всички промени, които биха изисквали референдум, да бъдат премахнати от преговорите.
Великобритания не е сама в отношението си към конституцията. Чехия също посочи, че иска повторното отваряне на ключовите части от текста, както и да ограничи правомощията на ЕС.
От другата страна на барикадата е подписалата конституцията Испания, която иска разширяването на властта на ЕС в области имиграцията и борбата с промените в климата. Предложението на Испания обаче не се приема с толкова голям ентусиазъм от останалите страни, които са подписали договора.
Междувременно двамата основни кандидати за президентските избори във Франция представиха вижданията си за конституцията, като социалистката Сеголен Роаял призовава за повече социална Европа в текста, а десния кандидат Никола Саркози е за намаляване на конституцията.
Явните различия между 27-те страни в съюза се проявяват в началото на германското председателство, макар че се очаква истинските преговори да започнат едва след четири месеца, когато е ясно кой ще бъде френския президент и кой ще води преговорите от името на Великобритания, посочва EUobserver.