НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПРИЕ ЧЕТВЪРТАТА ПОПРАВКА НА КОНСТИТУЦИЯТА
Със 192 гласа "за", 28 "против" и шестима въздържали се депутатите приеха окончателно четвъртата поправка в Конституцията на Република България, съобщи Агенция "Фокус".
Изцяло против гласуваха всички депутати от ДСБ, част от депутатите от "Атака" и някои независими. Единственият лидер на политическа партия, който не присъства на гласуването бе Волен Сидеров. Общият брой на отсъстващите депутати е 14.
При гласуването парламентарната група на "Атака" се раздели на "въздържали се" и "против". От тях единствено Георги Георгиев гласува "за". Парламентарната група на ОДС също гласува "за" с изключение на Елеонора Николова и Надежда Михайлова, които се въздържаха и Яне Янев, който гласува "против".
Основните поправки в Конституцията включват професионализация на българската армия и отпадане на наборната военна служба, отпадането на кворум при обсъждане на законопроект в пленарна зала, създаване на Инспекторат към Висшия съдебен съвет и въвеждане на самостоятелен бюджет на Народното събрание.
голям размер |
„ДСБ имахме възражения по някои текстове на поправката. Бяхме категорично срещу самостоятелен бюджет на Народното събрание, срещу създаването на Инспекторат към Висшия съдебен съвет. Бяхме против изкуствените и ненужни ограничения върху местната власт от страна на държавата при определянето на местните данъци и такси. Имахме резерви за това какъв ще бъде ефектът от необмислените докрай нива на местно самоуправление, които практически ще реализират децентрализацията", посочи Костов.
голям размер |
По думите му се е създал Инспекторат, който се избира от Народното събрание с политическо мнозинство, "което съществува и сега". "Това е безсмислена поправка, която замества необходимостта от дълбока реформа в съдебната власт", категоричен бе депутатът.
голям размер |
Портал ЕВРОПА припомня, че поредната промяна в конституцията в частта й за съдебната власт и създаването на независим контролен орган в правосъдието бяха подкрепени от Европейската Комисия. При посещенията си в България през миналата година комисарят по правосъдието Франко Фратини настоя за бързи промени в Конституцията в частта за осигуряване на независимостта на съдебната власт, както и в борбата с корупцията. Европейският комисар подчерта важността на нуждата от доверие в магистратите и премахването на съмненията за корумпираност.
В септемврийския мониторингов доклад на ЕК се посочва, че за да избегне налагането на придружаващи мерки в областта правосъдие и вътрешен ред, България трябва да приеме промени в Конституцията, които да премахнат всякакво двусмислие по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.
Другите необходими мерки в правосъдието са:
- осигуряване на по-прозрачен и ефикасен съдебен процес, чрез приемане и прилагане на нов закон за съдебната власт и нов гражданскопроцесуален кодекс. Докладване на въздействието на тези нови закони, както и на наказателнопроцесуалния и административнопроцесуалния кодекси, особено в досъдебната фаза;
- продължаване на реформата в съдебната система с цел да се увеличи професионализма, отчетността и ефикасността. Оценка на въздействието на тази реформа и ежегодно публикуване на резултатите;
- извършване и изготвяне на доклади относно професионални и безпристрастни разследвания по твърдения за корупция по високите етажи на властта. Да се докладва за вътрешни инспекции в държавните институции и за публикуването на имуществените декларации на лица, заемащи висшите държавни длъжности;
- предприемане по-нататъшни мерки за превенция и борба срещу корупцията, по-специално на границите и в местните власти;
- прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, като се наблегне върху тежката престъпност, изпирането на пари, както и върху системното конфискуване на имущество на престъпници. Да се докладва за нови и текущи разследвания, обвинения и присъди в тази област.