ГЕРМАНИЯ И ЕС СПОРЯТ ЗА ПРОМЕНИТЕ В КЛИМАТА
След драматичния доклад на ООН за затоплянето на земната атмосфера, споровете между германското правителство и Европейската комисия по въпросите на опазването на климата, се задълбочиха още повече, съобщава „Дойче веле".
Еврокомисарят по опазването на околна среда Ставрос Димас заяви вчера в интервю за Билд ам Зонтаг, че германското правителство полага честни усилия, но за съжаление вече не играе водеща роля при опазването на климата. На противоположно мнение е германският канцлер Меркел, която е цитирана да следното:"Още сега на Германия се дължат 75% от редуцирането на вредните за атмосферата газове, които трябва да бъдат намалени в европейски мащаб между 2008 и 2012 година."
Партията на зелените обаче окачестви това изказване като чиста демагогия. Федералният министър на околната среда - Зигмар Габриел - от социалдемократическата партия - настоява да се извлекат поуки и на специална среща на върха по въпросите на климата да се предприемат конкретни стъпки за преодоляване на последиците от затоплянето на земната атмосфера, така както са описани в доклада на ООН. В представения в петък доклад експертите на ООН прогнозират, че средните температури на земята ще се повишат с до 6,4 градуса по целзий, което ще доведе до повишаване на нивото на океаните и моретата с до 59 сантиметра до края на века. Президентът на германската служба за околната среда Андреас Трьоге предупреди за последиците от разпространяването на неизвестни до момента болести в Германия, като следствие от промените в климата.
От месеци насам федералното правителство на Германия, която е най-големият производител на автомобили в Европа, спори с ЕС относно нивото на изхвърляните в атмосферата емисии на вредни парникови газове. Еврокомисарят Ставрос Димас с необичайно категорични думи настоя за полагането на по-големи усилия. "Ако Германия се противи, останалата част на Европа също няма да се включи в този процес, а щом Европа не участва, оставалият свят - ще прояви още по-малък интерес." - казва Димас. Според него междувременно има други държави като Великобритания или Швеция, които били в момента по-близко до поставените в протокола от Киото цели ,отколкото Германия. Еврокомисарят твърди също, че е крайно време Германия да премине от думи към дела, за да повлече след себе си и останалите страни.
голям размер |
Меркел подчертава също помощта на Германия за редица неевропейски страни в областта на опазването на климата - например предоставянето на модерни технологии за електроцентрали на Индия и Китай. В същото време канцлерът е против въвеждането на ограничения на скоростта на движението по автомагистралите на страната като мярка за намаляване на въглеродния двуокис.