ГОДИШНАТА ПРОГРАМА НА БЪЛГАРИЯ ЗА УЧАСТИЕ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕВРОСЪЮЗА - ПЪРВО НА ПОРТАЛ ЕВРОПА!
От "получател" на европейски норми и политики, България се превръща в участник в тяхното формиране, пише в документа.
Портал ЕВРОПА първи предлага на своите читатели пълния текст на приетата на 7 февруари от Министерския съвет "Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз - 2007".
Документът е в изпълнение на конституционните задължения на Министерския съвет, да информира предварително Народното събрание и да дава отчет за своите действия, когато участва в разработването и приемането на актове на Европейския съюз.
Вижте Годишната програма в рубриката "Портал ЕВРОПА представя".
"Програмата цели да създаде необходимата политическа рамка, като определи приоритетните за страната въпроси от дневния ред на ЕС и да идентифицира основните интереси по тях, с които следва да се съобразяват българските позиции при обсъждането на тези конкретни въпроси. От друга страна, предвид необходимостта от съобразяване с възможностите за влияние на ниво ЕС и особено необходимостта от гъвкавост, Програмата не би могла да ограничава възможността за еволюция на позицията на българската страна по определените въпроси, съобразно хода на дискусиите по тях в ЕС, както и съобразно развитието на интересите на страната и на Съюза като цяло" - се подчертава в документа.
Година и половина преди присъединяването България натрупа опит в участието си в този процес, със статута си на активен наблюдател. Българските представители участваха в работата на европейските институции, но нямаха право на глас при одобряването на решенията - се припомня в увода на документа.
Очаквайте на Портал ЕВРОПА актуализиран вариант на "Ръководство за участие в работата на институциите на Европейския съюз", което се предвижда да се издаде в средата на 2007 г. В актуализирания вариант на Ръководството ще се съдържа по-подробна и осъвременена информация по разглежданите въпроси, в т.ч. и за механизма, по който България участва в процеса на вземане на решения в ЕС.