ГВА СПРЯ ОТ ПОЛЕТИ В ЕВРОПА ПЕТ БЪЛГАРСКИ АВИОКОМПАНИИ
Вероятно следващата седмица Европейската комисия ще актуализира т.нар. "Черен списък", научи Портал ЕВРОПА.
Със заповед на Гражданската въздухоплавателна администрация към транспортното министерство 5 български авиокомпании вече нямат право да оперират по маршрути в ЕС, Швейцария, Норвегия и Исландия, съобщи News.bg, позовавайки се на БНР.
Това са "Еър София", "Хели Еър", "Брайт Авиейшън", "Скорпиън Еър" и "Вега Еърлайнс".
Междувременно стана ясно, че резултати от приключващото днес заседание на експертната комисия по авиационна безопасност няма да бъдат официално обявявани, тъй като то е само процедурна стъпка. Официалното становище на ЕК, в което ще стане ясна и оценката за нашата авиация, ще бъде взето под формата на регламент на комисията.
Това каза за Портал ЕВРОПА говорител на еврокомисаря по транспорта Жак Баро.
Говорителят Микеле Черконе обясни още, че обикновено между заседанието на експертна комисия и последващата резолюция минава една седмица. Няма фиксиран срок, но обикновено е около 7 дни. Черконе очаква, че в сряда ще се знае кога ЕК ще приеме въпросният Регламент на ЕК.
Микеле Черконе каза, че в заседанието на комисията по авиационна безопасност на ЕС участват и български експерти и представители.
От EASA съобщиха за Портал ЕВРОПА, че последната инспекция на българската авиация е извършена на 12 февруари тази година. От офиса на EASA в Кьолн обясниха, че резултатите не са публични и са били предадени директно на българската страна. Днес вестник "Дневник" писа, че EASA още от 2004 г. настоява за реформи в ГВА, но без резултат.
Портал ЕВРОПА ви представия валидния в момента "черен" списък на компаниите, които имат забрана за полети на територията на ЕС. Документът е актуализиран на 12 октомври 2006 г. Вижте го ТУК.
От Генерална дирекция "Транспорт" на Европейската комисия обясниха за Портал ЕВРОПА, че първоначалният "черен списък" е от месец март 2006 г. По процедура списъкът се актуализира на всяко тримесечие. След октомврийската му редакция обаче има закъснение (т.е. в края на февруари или началото на март тази година) като причината за известното забавяне била Коледната ваканция на служителите в ЕК.