Europe.bg
  Hauptseite - Nachrichten - Aktuelles
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Nachrichten / Aktuelles

RSS
  • A+
  • A-
01-03-2007

ИСПАНИЯ И ГЕРМАНИЯ ЗАСИЛВАТ НАТИСКА ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА КОНСТИТУЦИЯ

Испания потвърди ролята си на ярък пропагандатор на Европейската конституция като поднови критиките си към Великобритания, Франция и Холандия, докато междувременно Германия също засилва натиска, като заяви, че иска нов европейски договор преди края на годината, съобщава EUobserver.

Испанският министър по европейските въпроси Алберто Наваро напомни днес на Лондон, Париж и Хага, че 18 европейски държави, представляващи мнозинство в ЕС, са ратифицирали конституцията, отхвърлена през 2005г. от французите и холандците.

Наваро подложи на най-остри критики Великобритания, която наскоро заяви, че иска орязан вариант на европейската конституция, включващ само най-важните институционални реформи.

Британският премиер Тони Блеър и външния министър Джак Стро през 2004-2005 защитаваха конституцията като „добра за Великобритания и Европа", напомни испанския министър.

"Очевидно позицията се е променила за две години. Тогава те бяха горди. Не знам какво точно се е променило и защо сега има толкова проблеми", добави Наваро.

Наваро също така изрази нетърпението си относно неясната позиция на Франция и Холандия спрямо конституцията, въпреки че Париж се възприема като парализиран по темата докато не минат президентските избори през май, а новото холандско правителство пое властта миналата седмица.

„Какви алтернативи се подготвят от тези, които я отхвърлиха? До сега не сме чули нищо. Франция и Холандия не са ни казали какво не харесват в договора", заяви той.

Наваро също така напомни на Полша и Чехия, които не харесват ключови части от конституцията, че получават „милиарди" евро европейски субсидии, което изглежда като намек към двете страни да проявят по-голяма благодарност към останалата част от съюза.

Докато Мадрид се занимава с публични кампании в защита на конституцията, Берлин, който също е нетърпелив да прокара договора по време на председателството си, провежда срещи при закрити врати със страните-членки.

На вечеря, дадена от организацията CEPS, германският министър по европейските въпроси Гюнтер Глосер заяви, че предоговорената конституция трябва да бъде готова до края на 2007 или началото на 2008г., за да има достатъчно време да бъде ратифицирана преди изборите за Европейски парламент през 2009г.

Очаква се Берлин да представи основите на споразумение за новия договор на срещата на европейските лидери в края на председателството през юни.

Споразумението ще изброи главите от сегашната конституция, които ще останат непроменени, като в същото време ще идентифицира въпросите, които трябва да бъдат предоговорени на Междуправителствената конференция през втората половина на годината.

Конституционните стремежи на Берлин ще бъдат подложени на изпитание още през следващата седмица, когато се очаква германският канцлер Ангела Меркел да представи вижданията си за Берлинската декларация по повод петдесетата годишнина на ЕС. това трябва да стане на официална вечеря на 8 март.

 



 
Заедно
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia