ТУРЦИЯ ПРЕДСТАВИ ПРОГРАМАТА СИ ЗА ЕВРОПЕЙСКИ РЕФОРМИ
Турция е поела ангажимент да се трансформира като част от усилията й да се присъедини към Европейския съюз, каза външният министър Абдула Гюл по време на пресконференция, на която очерта плановете на Турция за хармонизация с общността, съобщи News.bg.
По думите му страната ще продължи с реформите, без да поставя на дневен ред въпроса дали Европейският съюз ще приеме или отхвърли членството й.
Ако започнем да дебатираме по това сега, само ще загубим време, подчерта Гюл и изтъкна, че важното е да се извърши трансформацията.
Турските лидери неведнъж са заявявали, че критериите, които общността поставя, ще бъдат изпълнени за доброто на Турция, дори страната да не стане пълноправен член на Европейския Съюз.
"Ние ще продължим активния си и решителен път за интегриране на страната в ЕС. Никой не бива да има съмнения в това", заяви Гюл, цитиран от Netinfo.
Програмата за европейски реформи е разчетена до 2013 г. "Изготвената от нас програма обхваща практическите сфери от нашата всекидневна дейност. Тя поставя за цел въвеждане на стандарти у нас на нивото на европейските", посочи министърът.
Гюл каза, че документът, наричан още пътна карта за интегриране на страната в ЕС, обхваща 33 направления в процеса на преговори. "Работата по програмата започна на 10 януари т.г. Помощ на правителството при нейното разработване оказаха 200 организации, както държавни, така и обществени, които представиха свои предложения и препоръки", каза турският външен министър.
От своя страна държавният министър и главен преговарящ на Турция с ЕС Али Бабаджан съобщи, че в програмата са залегнали и реформи по осемте технически въпроса, по които бяха спрени преговорите с Анкара.
Програмата предвижда няколко етапа. В нея са залегнали отмяна на ограниченията за чуждите капитали в Турция, реформиране на редица държавни ведомства, приемане на закони за конкуренцията, реформи в социалната област, борба срещу престъпления, извършвани с помощта на Интернет, опростяване на системата за получаване на разрешения за работа в страната от чужденци.
Предвидено е и приемането на закони, които дават по-голяма самостоятелност на турската централна банка, за създаване на национална петролна борса, за увеличаване дела на участие на чужденци в медиите, за използването на атомната енергия, за усъвършенстване на правната система в Турция.