ФЕРЕРО-ВАЛДНЕР: В СПОРАЗУМЕНИЕТО С ЛИБИЯ НЕ СТАВА ДУМА ЗА ПЕТРОЛ
След щастливата развръзка със завръщането на българските медици в родината им, продължават питанията каква е цената на свободата, както и какъв е ангажиментът, който поема Европа към Либия, заяви комисарят по външни отношения Бенита Фереро-Валднер, която посочи, че ЕС до сега няма споразумение с Либия, съобщи News.bg.
"Това е нещо, за което и ние трябва за съжаляваме. Защото има много голям имиграционен поток, който идва през Либия. И е естествено да работим с Либия, която е не само средиземноморска страна, но и кръстопът между Средиземноморието и Африка, където играе важна роля.
Може да се каже, че днес отваряме нова страница. Що се отнася до въпроса за компенсациите, то разбира се, че мога да дам отговор.
Фондът в Бенгази получи пари от либийска страна - става въпрос за 461 млн. евро. Сега казваме, че след като медицинските сестри се завърнаха в Европа, ние ще потърсим по доброволен начин набиране на средства.
Ще има правителствени и неправителствени донори, но винаги на доброволен принцип.
Но искам да подчертая и нещо друго. В меморандума, който аз подписах с либийската страна, се ангажирах да предложа това споразумение на вниманието на Съвета на външните министри на ЕС. Те трябва да дадат на нас, в Европейската комисия, мандат за преговори и след това вече в рамките на самите преговори ще се уточни съдържанието на споразумението.
Не сме говорили за петрол, имате моята дума", заявява Бенита Фереро-Валднер.
Междувременно френският външен министър Бернар Кушнер ще запознае депутатите от комисията за външна политика към Националното събрание с условията, при които Либия е освободила българските медици, съобщава "Дарик".
Изслушването на Кушнер ще протече при закрити врати. То се свиква по искане на социалистическата опозиция, която възрази срещу факта, че външният министър, бивш член на Социалистическата партия, е бил държан настрана от преговорите за медиците.
Кушнер придружаваше президента Никола Саркози в Либия. В Триполи френският външен министър подписа с либийския си колега Абдел Рахман Шалкам меморандум за сътрудничество в ядрената енергетика за мирни цели, по силата на който Франция ще достави на Либия ядрен реактор за обезсоляване на морска вода.