ФРАНЦИЯ ОТНОВО ОБМИСЛЯ ДАЛИ ДА ПРОВЕДЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА ТУРЦИЯ В ЕС
Важният политически въпрос дали в бъдеще Франция ще проведе референдуми за приемането на Турция в ЕС, може отново да бъде поставен на дневен ред, съобщи EUobserver.
Скорошна поправка на френската конституция изисква от президента да проведе референдум за приемането на всяка страна в ЕС. поправката бе въведена от бившия френски президент Жак Ширак.
Ширак прокара референдума за разширяването на ЕС през 2005г. преди гласуването за европейската конституция, с надеждата, че французите биха подкрепили конституцията, ако знаят, че могат да гласуват отделно за непопулярния въпрос за Турция на по-късен етап.
Наследството на Ширак може бързо да бъде променено от приемника му. През миналия месец Никола Саркози натовари „комитет за размисъл", в който влизат политици и експерти, да преосмисли общия институционален баланс на френската република. Саркози се надява комитета да премахне и поправката за референдум при разширяването.
Клаузата за референдума, която може да доведе до серия френски отрицателни гласувания срещу приемането на нови страни, не е харесвана освен от Саркози и от голяма част от френските политици. Клаузата засяга освен Турция и балкански страни, които се надяват да бъдат приети в ЕС като Македония, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора и евентуално независимо Косово.
Само Хърватия, която се надява да влезе в съюза преди края на десетилетието, е изрично изключена от референдума.
Съобщението за намеренията на Саркози да премахне референдума, е изненадващо, тъй като френския президент е изявен противник на турското членство в съюза. Този референдум би му дал силен инструмент за блокиране на присъединяването на Анкара. Според анализатори обаче, Саркози се надява да прехвърли решението за приемането на нови страни върху френския парламент, който трябва да играе по-голяма роля в европейските въпроси.
За да бъде премахната клаузата за референдума от френската конституция, Саркози ще има нужда от мнозинство от три пети във френския „Конгрес" - структура събираща двете камари на парламента. Той обаче ще има нужда и от подкрепата на опозиционните социалисти, които вече посочиха, че ще създават трудности на президента при прокарването на институционални реформи.