Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
13-02-2009

EurActiv: Европейски лобист призна, че е участвал в “омекотяването” на тона на доклада на ЕК за България

Андреас Гайгер, лобист, който работи за българското правителство, заяви пред електронното издание EurActiv, че е бил "лично обвързан в подобряването на тона на междинния доклад на ЕК" за напредъка на страната по съдебната реформа и борбата с корупцията.

При представянето на докладите говорителят на Европейската комисия Йоханес Лайтенбергер заяви, че българското правителство не е лобирало за промяна на тона и съдържанието на доклада.

„Това са доклади в рамките на механизма за сътрудничество и е нормално ние да работим в рамките на това сътрудничество с двете страни. Ние получаваме информация от тях. В крайна сметка обаче докладите са на Европейската комисия и тя преценява какво да има в текста", заяви Лайтенбергер.

„Необходимо е да има сътрудничество, но не става дума за преговори за текста на докладите", добави той в отговор на журналистически въпрос.

В свое предишно интервю за изданието от ноември миналата година, което Портал Европа цитира, Андреас Гайгер каза, че "България се справя почти толкова добре, колкото Румъния в областта на правосъдието и вътрешните работи, но бива представена в лоша светлина, за да обезсърчи по-нататъшното разширяване на ЕС" .

В същото време министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова предупреди в ефира на БНТ, че някои държави-членки продължават да настояват за предпазна клауза за България, но за момента Европейската комисия не намира основания за въвеждането й.

За разлика от юли 2008 г., когато България бе представена като изоставаща в прилагането на европейските стандарти и борбата с корупцията, новият междинен доклад описва Букурещ като по-изоставаща. Според EurActiv Румъния е "безпрецедентно" ЕК да оценява Букурещ по-ниско, отколкото България по отношение на съдебната система.

В най-интересната част на доклада, озаглавена „Заключение - перспективи", Комисията заявява: „България трябва да покаже, че е създала самостоятелно функционираща и стабилна съдебна система, която е в състояние да разкрива и наказва конфликта на интереси, корупцията и организираната престъпност, и да опазва върховенството на закона."

Въпреки отричането на Комисията, още когато Румъния и България бяха поканени да започнат преговори в Хелзинки през декември 1999г., те са разглеждани в тандем.

Но по различно време, първо България, а после и Румъния поискаха да бъдат оценявани според собствените си постижения, страхувайки, че лошото представяне на едната , че застраши по-добрия от двойката.

Според източници на EurActiv от евроинституциите всъщност този подход е дал резултати, тъй като и България, и Румъния мразят да бъдат смятани за "двойкаджии".

Зинаида Златанова, ръководител на Представителството на ЕК в България, коментира пред агенция "Фокус", че междинният доклад за напредъка на страната ни по реформата в правосъдието и вътрешния ред "се основава на наличната информация за ситуацията в страната". "...това развитие да бъде стабилизирано и разширено, така че България убедително да покаже, че съдебната й система е независима, стабилна", завършва дипломатът.

Пълният текст на Междинния доклад за напредъка на страната ни в реформирането на съдебната система, правосъдието и борбата с организираната престъпност и корупцията четете ТУК.

Запознайте се първите реакции на българските политици и международната преса по доклада ТУК.

Оригиналният текст на материала на EurActiv четете на аглийската версия на Портал Европа в рубриката "Анализи" ТУК.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia