Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
20-05-2010

Видео: зам.-председател на третата по големина политическа група в ЕП за опасностите, които АЕЦ "Козлодуй" крие

Портал ЕВРОПА ви представя изказването на заместник-председателя на Групата на АЛДЕ в ЕП Адина Валеан (Румъния) по време на дебата в пленарната зала в Страсбург в сряда вечерта, предшествал гласуването в четвъртък на резолюцията за отпускане на допълнителна финансова помощ от ЕС за България за извеждането от експлоатация на блокове 1 до 4 на АЕЦ "Козлодуй".

Адина Валеан настоява за строг контрол от страна на европейските институции върху процеса по извеждане от експлоатация на блокове 1-4 на АЕЦ "Козлодуй". Румънската евродепутатка е сред отговарящите в Групата на АЛДЕ за енергетиката.

На нейния уебсайт е публикуван видеозапис от изказването й в пленарната зала. Зад г-жа Валеан виждаме българския евродепутат-либерал д-р Антония Първанова.


Благодаря, г-н председател.

Уважаеми г-н еврокомисар, уважаеми колеги,

Като докладчик по инвестициите в енергийната инфраструктура и докладчик в сянка по сигурността на доставките на газ, съм много чувствителна по въпросите, свързани със сигурността в енергетиката и съм убедена, че Европейският съюз има да играе в тази област ключова роля.

Като румънски евродепутат съм още по-заинтересована от конкретния въпрос за АЕЦ "Козлодуй".

Поради очевидни екологични причини и предвид факта, че централата се намира на границата на моята страна, АЕЦ "Козлодуй" от дълго време е повод за тревога у румънските граждани.

АЕЦ "Козлодуй" отстои едва на четири километра от река Дунав и на 150 км. от Букурещ.

Според международните експертизи, централата няма защитно покритие и има сериозни рискове от радиоактивно изтичане в почвата и водата.

Как премина дебатът в сряда.
Как премина гласуването в четвъртък.

Смятам, че Европа има отговорност за подпомагането на извеждането от експлоатация на централата, ето защо трябва да осигурим достатъчно средства за финансирането на този проект.

От съдбоносна важност е да опазим сигурността на най-високото възможно ниво, да осигурим необходимата експертиза и да приложим най-добрите международни практики.

Извеждането от експлоатация и демонтирането трябва да се извършат по много стриктни правила и стандарти, в противен случай ще възникне заплаха за сигурността в целия регион.

Ето защо аз напълно подкрепям това предложение [за резолюция, бел.ред.] и съответно нашия ангажимент да предоставим допълнително 300 млн. евро за този проект.

Нека също ви припомня, че Европейският парламент преди няколко месеца предостави първите 75 млн. евро към бюджета на ЕС за 2010 г.

Трябва да бъдем бдителни по отношение на прозрачността в използването на европейските фондове. До момента Европейската комисия беше напълно неудовлетворена от информацията за извеждането от експлоатация, предоставяна от България.

Мониторингът върху фондовете трябва да бъде по-строг.

Ето защо аз смятам, че първо Европейската комисия трябва да извърши специфична оценка - да оцени предимствата и слабостите на предходните подобни проекти, с цел да подобри програмирането на фондовете заедно с ЕБВР за следващия период на финансиране 2010 - 2013 г.

Обсъждахме няколко поправки, изискващи от българските власти да предоставят цялостна национална стратегия, обхващаща дългосрочни цели в сферата на енергийната ефективност и на възобновяемата енергия като предпоставка за пакета от 120 млн. евро.

Източник: сайта на Адина Валеан.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia