Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
19-09-2005

БЕЗИЗХОДИЦАТА В ГЕРМАНИЯ ЗАСИЛИ НЕСИГУРНОСТТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Изгледите за широка коалиция събудиха страховете за политическа нестабилност в Германия и последващо отражение върху Европейския съюз. Сега обаче като че ли съществува по-голяма сигурност за съдбата на Турция и планираната регулация на химикалите /REACH/.

Широка коалиция между ХДС/ХСС и ГСДП е една от възможностите, след вчерашните избори на 18 септември. Фундаментално противоположните възгледи по ключови политически въпроси ще направят трудно формирането на стабилно правителство. Все още не е ясно как отслабената Германия може да помогне за изпълнението на цели като Лисабонската стратегия, Европейската конституция и бъдещото разширяване.

Който и да формира ново правителство, ясно е, че ще минат седмици на коалиционни преговори, в които Германия ще е съсредоточена в самата себе си. Експерти предвиждат, че в случай на широка коалиция, вътрешните борби по спорни въпроси, няма да оставят на страната много време за решаване на належащите проблеми на Европейския съюз.

Германските гласоподаватели казаха ясно "не" на неолибералния икономически дневен ред, предложен от консерваторите и либералите, който е така желан от бизнеса. Въпреки че правителството на Шрьодер започна осъществяването на пакет икономически реформи, опозицията обеща да продължи с либерализацията и реформата на трудовия пазар. С гласовете си германските избиратели разочароваха тези, които се надяваха на силно германско лидерство в прилагането на неолибералната форма на Лисабонска стратегия.

Ако бъде формирана голяма коалиция, социалните реформи вероятно ще бъдат осъществени много предпазливо и едва ли ще бъде приложен по-радикален подход на дерегулация. Някои бизнес лидери се страхуват от застой в икономическите реформи, в случай че двете партии не се разберат по ключови въпроси, като реформата на пазара на труда.

Един от вариантите за коалиция е т.нар. "Ямайка" /черно, зелено, жълто, каквито са цветовете на флага на Ямайка/ между ХДС/ХСС, ГСДП и Зелените. Що се отнася до икономическата политика, съществува припокриване в предизборните програми на трите партии. Зелените със сигурност са по-склонни към реформи, твърдят от Центъра за приложни икономически изследвания.

Европейската химическа индустрия залагаше надеждите си на консервативно германско правителство, което да спре в последния момент оспорваното законодателство за химическата регулация. Както стоят нещата в момента обаче, изработеният от британското председателство на ЕС компромис ще мине на Европейския съвет през октомври, както е планирано. Още повече, че бизнес лидерите, които може и да са се надявали на чудодейно сътрудничество между Меркел и Саркози след изборите във Франция през 2007 г., може и да не бъдат разочаровани.

Изгледите за членство на Турция в ЕС изглеждат по-добри. Сега изглежда малко вероятно Християндемократическият съюз, в каквато и коалиция да влезе, да е в състояние да продължи да настоява за "привилегировано партньорство", а не за пълноправно членство.

Тъй като по-голяма част от германските партии са проевропейски настроени, което и да е правителство ще продължи да подкрепя европейската интеграция. Що се отнася до политиките на ЕС, едва ли ще има голяма разлика с една голяма коалиция. Тя вероятно ще доведе до създаването на Министерство по европейските въпроси. От една страна това ще бъде признание най-накрая за важността на политиките на ЕС. От друга съществува риск европейските политики да бъдат отделени от другите области, смята Бернд Хютенман от Европейското движение в Германия.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia