Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
22-12-2010

Румъния разгневена от френско-немската блокада на Шенген

Румънският президент Траян Бъсеску възрази силно срещу решението на Франция и Германия вчера (21 декември) за отлагане на присъединяването на страната му към Шенгенската зона, като го описа като акт на "дискриминация", предават от EurActiv.

Говорейки от Букурещ, Бъсеску заяви, че страната му няма да приеме дискриминация от никого, "дори и от най-могъщите страни в ЕС".

Няколко часа преди изявлението вътрешните министри на Франция и Германия публикуваха общо писмо, което гласи, че те ще блокират молбите на България и Румъния за Шенген.
Според двамата министри страните на изпълняват всички условия за присъединяване към зоната без граници, определена от Шенгенското споразумение.

Двете страни първоначално планираха да се присъединят към зоната през март 2011 година.

"Не би било нито реалистично, нито отговорно да пренебрегнем установените недостатъци", гласи писмото. Сред недостатъците, министрите конкретизират "липсата на задоволителна съдебна и административна среда в областта на сигурността и правосъдието, продължаващата корупция на различни нива и тревожните равнища на организирана престъпност."

Следователно, министрите искат отлагане на присъединяването на България и Румъния към Шенгенското споразумение за по-късна дата.

Когато Румъния и България се присъединиха към ЕС през 2007 година, те бяха включени в специален механизъм за наблюдение, който да им помогне да реформират съдебните си системи и да се справят с корупцията. В случая на България, борбата срещу организираната престъпност беше подчертана като особено силен проблем. Оттогава редовните доклади разкриват само ограничен напредък.

Въпреки това, Европейската комисия признава, че няма правова връзка между напредъка на двете страни в рамките на механизма и присъединяването им към Шенген.

В изявлението му Бъсеску заяви, че Румъния е изпълнила всички технически изисквания за присъединяване към Шенген и не би приела въвеждането на "допълнителни условия".

Както и при случая с експулсирането на роми от Франция, София избра да остане незабелязана. През последните месеци министър-председателят на страната Бойко Борисов умишлено избра да не критикува Париж за експулсирането на български роми, като се надяваше, че в замяна на това Франция няма да наложи вето на молбата на България за Шенген.

Единствената официална реакция от страната до този момент дойде от говорителя на българското външно министерство, който заяви, че София ще удвои усилията за реформиране на съдебната система и ще убеди скептиците, че е постигнала напредък.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia